15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Więcej alkoholu, narkotyków, przemocy

Pandemia a problemy rodzinne

                Pandemia nasila problemy społeczne w gminach. – Nasza gmina nie jest odosobniona. Epidemia koronowirusa wyzwoliła wiele problemów. Stres, niepewność i zamknięcie w domach sprawiły, że problemy używek i przemocy się nasiliły – informuje przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach, Wojciech Waroś.

I dodaje: – Zagrożenie koronawirusem powoduje, że rodzice i dzieci spędzają ze sobą więcej czasu. To dobry czas na poprawienie relacji z najbliższymi. Jednak nie zawsze tak jest. Czas izolacji wyzwolił wiele emocji, z którymi nie wszyscy potrafią sobie poradzić. Sytuacja pandemii sprzyja zwiększonemu spożyciu alkoholu. Już w październiku okazało się, że sprzedaż alkoholu jest większa niż w całym roku 2019.

Szef GKRPA we Wronkach informuje, że wniosków o leczenie wpłynęło: w 2019 r. – 27, w 2020 r. – 42. Wzrosła również liczba postępowań karnych za posiadanie narkotyków – dopalaczy: w 2019 r. – 11, w 2020 r. – 19 postępowań karnych i 2 postępowania za handel narkotykami.

– Zdarzają się sytuacje, że do GKRPA zgłaszane są osoby, które mają poważny problem z nadużywaniem alkoholu, ale i osoby dopiero wchodzące w chorobę alkoholową – opowiada Waroś. – Najdziwniejsza w tym wszystkim jest niekiedy postawa najbliższych, którzy pomimo oczywistych faktów początkowo bronią swoich bliskich. Proszą natomiast o interwencję, gdy dana osoba staje się poważnym problemem dla całej rodziny i sąsiadów – upada na „samo dno”. Najbliższy krewny lub osoba odpowiedzialna za osobę nadużywającą lub sięgająca po inne używki może potrzebować niekiedy więcej pomocy niż sam uzależniony, jeśli chce rozpocząć efektywny program powrotu do zdrowia. W przypadku problemu z nadużywaniem alkoholu, innych używek i przemocy zawsze znajdzie się pomoc w Punkcie Konsultacyjnym GKRPA we Wronkach przy ulicy Powstańców Wlkp. 23 (tel. 67 2540 044 lub 661 461 841).

AH

Poprzedni
Następny