15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

20 lat Wielkopolski w Unii Europejskiej – co nam się udało?

1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Wielkopolskie Centrum Pediatrii to miejsce, z którego wszyscy jesteśmy dumni. Nasi mali pacjenci mają do dyspozycji jednoosobowe pokoje wyposażone w łazienki i rozkładany fotel dla opiekunów, by mogli być przy nich 24 godziny na dobę. Urządzenia i sprzęt medyczny odpowiadają najwyższym standardom i zapewniają nowoczesną diagnostykę i leczenie. To niewątpliwie jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce, która może konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie.


Wielkopolskie Centrum Pediatrii (fot. Archiwum UMWW)

Kolej Wielkopolska w ciągu ostatnich 20 lat przeszła istną metamorfozę. Nowoczesne pociągi elektryczne i szynobusy zapewniają większy komfort podróży dzięki przestronnym klimatyzowanym wnętrzom. Wysoki poziom bezpieczeństwa, krótki czas przejazdu, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy możliwość przewozu rowerów sprawiają, że coraz chętniej wybieramy się w podróż po Wielkopolsce koleją.


Pociąg „Elf” zakupiony dla Kolei Wielkopolskich (fot. Archiwum UMWW)

Przykładamy dużą wagę do rozwoju lokalnych społeczności, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Dlatego stworzyliśmy już ponad 30 „Kin za rogiem”. Są to sale kinowe na 20–30 osób z profesjonalnym dźwiękiem i obrazem oraz wygodnymi fotelami. To miejsce, gdzie za symboliczne 5 zł możemy obejrzeć zarówno kasowe hity, jak i propozycje kina artystycznego. To także miejsce spotkań lokalnej społeczności, gdzie można odtworzyć film na życzenie, zaprezentować zdjęcia z podróży albo po prostu spotkać się w gronie rodziny i przyjaciół, żeby obejrzeć film z wesela lub mecz.


KINO ZA ROGIEM (fot. Archiwum UMWW)

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie wielkopolskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 25 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

 

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!


Cyfrowa Szkoła Wielkopolska (fot. Archiwum UMWW)

 

Poprzedni
Następny