15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Niespodzianka w Obrzycku. Nowak zrezygnował

W powiecie koalicjanci podzielili się stanowiskami

W gminie Obrzycko druga tura wyborów na wójta niespodziewanie rozstrzygnęła się, przynajmniej częściowo, już w poprzedni poniedziałek. Otóż z rywalizacji o ratusz niespodziewanie wycofał się Przemysław Nowak, kontrkandydat Pawła Klause, zwycięzcy pierwszej tury.

„Drodzy mieszkańcy gminy Obrzycko, chciałbym się z wami podzielić ważną decyzją. Po głębokim przemyśleniu podjąłem decyzję o nieprzystąpieniu do drugiej tury nadchodzących wyborów. Moja decyzja podyktowana jest chęcią podjęcia nowych wyzwań. Pragnę podziękować za wasze głosy oraz wsparcie, które otrzymałem do tej pory i zapewniam, że nadal będę działał na rzecz naszej gminy. Przyszłemu wójtowi życzę powodzenia oraz sukcesów w zarządzaniu gminą” – zakomunikował Przemysław Nowak na swoim fejsbuku w poniedziałkowe popołudnie.

Na oświadczenie konkurenta natychmiast zareagował Paweł Klause. „Panie Przemku, przede wszystkim dziękuję za zdrową i uczciwą rywalizację. Jestem szczęśliwy, że to właśnie z Panem spotkałem się w drugiej turze i szanuję Pana decyzję, dlatego życzę powodzenia w obranym przez Pana kierunku rozwoju – konkurować z Panem to był zaszczyt” – napisał kurtuazyjnie w mediach społecznościowych.

 

Kierunek powiat

Przemysław Nowak od lat związany jest z samorządem powiatowym, i to powiat jest tym „nowym wyzwaniem” o którym wspomniał. Obecny jeszcze radny powiatowy w nowej kadencji ma objąć fotel wicestarosty. Wprawdzie jeszcze kilka dni wcześniej pewnym kandydatem na to stanowisko wydawał się być Michał Chojara, były burmistrz Pniew, uważany za człowieka o ogromnym doświadczeniu samorządowym, może nawet większym niż tym, którym legitymuje się Nowak, ale…

Z tym większym doświadczeniem Michała Chojary to bym dyskutował – mówi Michał Karwacki, lider grupy radnych powiatowych z Koalicji Obywatelskiej. – Na ten moment uważamy, że Przemek Nowak z jego doświadczeniem, umiejętnością rozwiązywania trudnych problemów, umiejętnością doprowadzania do kompromisów, umiejętnością omijania sytuacji konfliktowych, jest osobą gwarantującą naszej koalicji dobry start w nową kadencję samorządu i dobrą współpracę z panią starostą Beatą Hanyżak oraz pomniejszymi ugrupowaniami w radzie powiatu – argumentuje.

Uchylając nieco kulis rozmów koalicyjnych Karwacki zdradza, że pierwszym ich etapem był matematyczny podział miejsc we władzach powiatu. Komitet Beaty Hanyżak oraz Koalicja Obywatelska uzgodniły, że zwycięzca wyborów do powiatu, czyli KO (7 mandatów) otrzyma trzy miejsca w zarządzie powiatu, w tym stanowisko wicestarosty, zaś ekipa Hanyżak (6 mandatów) dwa miejsca, w tym fotel starosty. Również funkcja przewodniczącego rady powiatu przypadnie komitetowi Beaty Hanyżak. Druga część negocjacji poświęcona była sprawom personalnym.

 

Beata Hanyżak ponownie starostą

W poniedziałkowe popołudnie ustaliliśmy, że funkcję starosty koalicja powierzy Beacie Hanyżak, zaś jej zastępcą będzie Przemysław Nowak – wyjaśnia Michał Karwacki. – Jeszcze raz podkreślę, że Przemek jako osoba bardzo doświadczona, w mojej ocenie zna się na samorządzie powiatowym bardziej niż Michał Chojara, bowiem pan Michał nie miał do tej pory z nim kontaktu. Owszem, wiele lat przepracował, ale w gminie. Samorząd powiatowy i gminny pozornie są podobne, jednak mimo wszystko inaczej funkcjonują.

Karwacki nie ukrywa, że na decyzję Przemysława Nowaka o wycofaniu się z drugiej tury wyborów w gminie Obrzycko i przejściu do powiatu, miała wpływ raczej znikoma szansa na pokonanie Pawła Klause.

Klause z komitetu „Czas na zmiany” zdobył 982 głosy (48,57%). Do uzyskania ponad 50-procentowego poparcia i wygranej w pierwszej turze zabrakło mu zaledwie 30 głosów! Z kolei Nowak z komitetu „Koalicja Obywatelska” otrzymał 573 głosy (28,34%). Różnica zatem spora.

Tak naprawdę Przemek Nowak wiedział z czym ma się zmierzyć w drugiej turze w Obrzycku. Uważamy, że Paweł Klause miał tak dużą przewagę, że – moim zdaniem – Przemek nie miał szans na sukces w drugiej turze – podkreśla Karwacki. – Jeśli się więc pojawiła szansa na zagospodarowanie tak doświadczonego samorządowca jakim jest Przemek Nowak, to naturalną koleją rzeczy było złożenie koalicji propozycji powierzenia mu stanowiska wicestarosty. I ta propozycja została przyjęta.

Oprócz Nowaka w skład zarządu powiatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej wejdą Szymon Erenc i Michał Chojara.

Jeśli chodzi o stronę pani Beaty Hanyżak, to z tego co wiem, miejsce w zarządzie otrzyma Andrzej Grzeszczyk – dodaje Michał Karwacki. – Zarząd to będzie pięcioosobowa załoga z jedną osobą nieetatową prawdopodobnie, jeszcze tego nie mamy do końca ustalone (z Michałem Karwackim rozmawialiśmy w środę – red.).

Przewodniczącym Rady Powiatu Szamotulskiego miał zostać Michał Karwacki, bądź Adam Woropaj z teamu starosty Hanyżak.

Ja, ze względu na to, że jako Koalicja Obywatelska mamy przewagę w zarządzie, zrobiłem krok w tył i ustąpiłem miejsca bardziej doświadczonemu samorządowcowi w prowadzeniu bardzo przecież ważnych obrad rady, czyli Adamowi Woropajowi – tłumaczy Karwacki. I dodaje, że podstawowym kryterium przy obsadzaniu funkcji przewodniczących komisji w radzie będzie doświadczenie samorządowe.

 

Problem Klausego

Rezygnacja Przemysława Nowaka z udziału w drugiej turze wyborów na wójta gminy Obrzycko bynajmniej nie oznaczała automatycznej wygranej Pawła Klause. Wybory zgodnie z prawem musiały się odbyć.

Wiele osób już wczoraj gratulowało mi wygranej, ale trzeba jasno zaznaczyć, że abym mógł świętować wygraną, muszę uzyskać ponad 50 procent głosów poparcia – powiedział w miniony wtorek Klause.

Sukces wyborczy zwycięzcy pierwszej tury nie był taki oczywisty, bowiem jego przeciwnicy nie zasypiali gruszek w popiele.

Wiele osób stwierdziło, że to zwykła formalność, lecz nic bardziej mylnego. Są w gminie osoby, które chodząc po domach wręcz namawiają was do nie brania udziału w wyborach lub głosowanie przeciwko mnie. A dlaczego? – zwracał się do wyborców w filmiku opublikowanym w mediach społecznościowych. – Jeżeli nie uzyskam 50 procent poparcia, utracicie państwo prawo wyboru wójta. A tego wyboru za was dokona rada gminy. W pierwszej turze zdecydowana większość wskazała mnie, jako odpowiedniego kandydata. Dlatego nie pozwólcie, aby w tak prozaiczny sposób, jak brak udziału w wyborach, zaprzepaścić wasze wcześniejsze decyzje wyborcze. Dlatego liczę na waszą obecność przy urnie w niedzielę – apelował.

Kiedy oddawaliśmy niniejsze wydanie „Szamotulskiej” do druku, wybory jeszcze trwały. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby Paweł Klauze nie odniósł sukcesu i nie przejął po Irenie Rakowskiej fotela wójta gminy Obrzycko.

Marek Libera

Foto u góry: Przemysław Nowak, leśnik z zawodu, myśliwy z zamiłowania, będzie nowym wicestarostą szamotulskim

 

„Drogie Mieszkanki i drodzy Mieszkańcy Powiatu Szamotulskiego! Informujemy, że dwa komitety, które uzyskały największą liczbę mandatów w Radzie Powiatu Szamotulskiego, czyli KKW Koalicja Obywatelska i KWW Beata Hanyżak 2024, podpisały porozumienie o współpracy w przyszłej kadencji. Na mocy ustaleń kandydatką na starostę jest Beata Hanyżak, a na wicestarostę Przemysław Nowak” – podała we wtorek nowa koalicja w powiecie

Poprzedni
Następny