15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Było niesamowicie, była energia

IV Profilaktyczny Przystanek PaT w Szamotułach

„Profilaktyka a Ty” to ogólnopolski program walki z uzależnieniami i wykluczeniem społecznym młodych ludzi. Jak twierdzi autor projektu Grzegorz Jach, inspektor policji, to sposób na promowanie mody na życie bez uzależnień: od alkoholu, narkotyków i… Internetu.

PaT to na wskroś humanistyczna akcja pokazująca młodzieży, że można funkcjonować bez używek, a trzeźwy świat jest o wiele atrakcyjniejszy niż ten, w którym żyją uzależnieni i wykluczeni. PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek, skierowana przede wszystkim do młodych osób.

W poprzedni weekend w Szamotułach pojawiła się silna grupa PaT z dalszej i bliższej okolicy. A że program stawia na aktywność, to i warsztaty przygotowane przez organizatorów nie dawały młodzieży czasu na dłuższy odpoczynek.

Tradycyjnie już, do najważniejszych punktów PaT-owskich spotkań był sobotni marsz ulicami Szamotuł. Marsz ludzi uśmiechniętych, przyjaznych, rozdyskutowanych i, co najważniejsze, otwartych.

Społeczność PaT–owska to środowisko wyjątkowo otwarte. – Każdy młody człowiek, który przychodzi do naszej PaT-owskiej społeczność utrzymuje bliskie relacje z rówieśnikami. W naszej grupie są dzieci po przejściach, lecz także młodzież tzw. dobrych domów – mówi Agnieszka Nowaczyk, psycholog, ekspert programu PaT, szefowa Zespołu Kuratorskiego Sądu Rejonowego w Szamotułach.

I dodaje: – My nie stygmatyzujemy, zapraszamy każdego, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla każdego mamy czas i przestrzeń do działania. Metoda twórczej profilaktyki rówieśniczej, na której opiera się PaT, sprawdza się od początku działania w naszej świetlicy środowiskowej „Anioły”. W PaT-cie otrzymaliśmy ideę i dziś tworzymy społeczność, którą najprościej można zdefiniować: młody człowiek dla drugiego młodego człowieka.

Kuratorzy z ZKSS wspólnie z młodzieżą od dłuższego czasu promują modę na życie bez uzależnień, bez przemocy, stąd zabierają ważny głos w walce z uzależnieniami. W poprzednich latach kuratorzy wspólnie z młodymi ludźmi przygotowywali przedstawienia teatralne. Wspieranie form twórczego mówienia o tym, że życie z nałogiem jest złe, jest przede wszystkim pretekstem do rozmowy o profilaktyce i o tym jak powinna ona wyglądać.

(mal), UMiG

FOTO: Młodzież PaT na szamotulskim Rynku. Była muzyka, były tańce

Poprzedni
Następny