15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Na Święto Trzeciego Maja koncert na Rynku

Z szamotulskim folklorem i tańcami narodowymi, pieśnią patriotyczną, także chóralną, muzyką fortepianową, ale i rockiem świętowano w Szamotułach Narodowe Święto Trzeciego Maja oraz 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

– Zabieramy was na niesamowitą wycieczkę muzyczno-wokalną, gdzie wykonawcami będą tylko i wyłącznie wykonawcy z naszego powiatu – zapowiadał świąteczny koncert na Rynku Maciej Sierpiński, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.

Zanim na scenie pojawili się artyści, Sierpiński przypomniał, że Dzień Konstytucji od chwili odrodzenia Polski po I wojnie światowej jest jednym z głównych świąt państwowych. Upamiętnia pierwszą europejską konstytucję uchwaloną przez Sejm Wielki w roku 1791.

– Marzenia, które przyświecały Polakom przez wiele pokoleń, aby stać się wolnymi, pełnoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej doprowadziły nas do dnia dzisiejszego, do dnia, kiedy możemy mówić o sobie – jesteśmy Europejczykami, jesteśmy wolni, mamy swoją Polskę, swój język – podkreślał.

Zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury i Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” koncert rozpoczęła rockowa formacja The Old Band. Po nim na płycie Rynku pojawili się tancerze z zespołu „Szamotuły” z pieśniami legionowymi, szamotulską Rotą oraz tańcami. Szamotulanie mieli poza tym okazję posłuchać Patrycji Obrempalskiej (fortepian) oraz Choru im. Stanisława Moniuszki z Kaźmierza z pieśniami patriotycznymi.

(mal)

 

FOTO: Zespół „Szamotuły” zaprezentował tańce szamotulskie i narodowe

Poprzedni
Następny