15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Znak do góry nogami!

Perły znakologii w powiecie szamotulskim

W Polsce jest to możliwe. W sobotę 24 września wieczorem moją uwagę przykuło wprowadzający w błąd znak przy robotach na ul. Dworcowej w Obrzycku. Wkrótce został poprawiony. Niech ten tekst będzie ostrzeżeniem dla osób odpowiedzialnych za tymczasową organizację ruchu – na miły Bóg, nie róbcie takich głupot!

Przy ulicy Dworcowej w Obrzycku trwa przebudowa sieci kanalizacyjnej. Przetarg wygrało w Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Wągrowcu. Między wjazdem do „Biedronki” a skrzyżowaniem z ul. Podgórną pojawiło się zwężenie jezdni. Niezbyt długie, więc swobodnie można było pozostawić je bez znaków regulujących pierwszeństwo przejazdu. Kierowcy na pewno daliby sobie radę na zasadach ogólnych – po prostu czeka ten, po którego stronie znajduje się zwężenie.

Niestety, ktoś był chorobliwie nadgorliwy i postanowił wskazać kolejność przejazdu na zwężeniu. I uczynił to w sposób najgorszy z możliwych. Zamiast znaku zakazu B-31 „Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” zdecydował o użyciu w zastępstwie… znaku informacyjnego D-5 „Pierwszeństwo na zwężonym odcinku drogi”, beztrosko odwróconego o 180 stopni (sic!). Ustawionego do góry nogami!

Takie przedziwne i niezgodne z przepisami zastosowanie znaku D-5 mogło przyczynić się do kolizji. Na pierwszy rzut oka znak sugerował bowiem, że mamy pierwszeństwo. Tyle że zupełnie co innego na myśli miał autor tego rozwiązania. Mało który kierowca od razu zauważał, że znak jest literalnie „postawiony na głowie”. Wskazywał na to tylko układ strzałek. Subtelna różnica.

Na szczęście nie słyszałem, żeby doszło do jakiejś stłuczki. Zdjęcie zrobiłem w sobotę wieczorem 24 września, chociaż według mojej wiedzy wadliwy znak mylił kierowców w tym miejscu od 2-3 dni. W poniedziałek 26 września zastałem oznakowanie poprawione i bez zastrzeżeń. Co było, a nie jest, jednak liczy się w mój rejestr.

Ktoś stwierdzi, że zapewne był to jednostkowy „wypadek przy pracy”. Niestety, nie. Podobną bzdurę wciąż można podziwiać przy wąskim odcinku osiedlowej jezdni koło garaży na osiedlu Staszica we Wronkach. Stoi tam od lat.

RB

 

Foto:

Na ul. Dworcowej w Obrzycku przez kilka wrześniowych dni mogliśmy podziwiać takiego „babola znakologicznego”. W tym przypadku nadgorliwość w organizacji ruchu pogorszyła bezpieczeństwo, zamiast je poprawić

Poprzedni
Następny