
Bez Liszkowskiego i Kubickiej nie byłoby programu. Mobilna Strefa Zdrowia gościła w Szamotułach
W miniony weekend na dziedzińcu zamku Górków w Szamotułach rozgościła się Mobilna Strefa Zdrowia. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Na wydarzeniu pojawił się nawet minister zdrowia.
Mobilna Strefa Zdrowia to część projektu Zdrowe Życie, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz PZU, a któremu patronuje Para Prezydencka.
(zdjęcia na końcu artykułu)
Leczenie i profilaktyka
– Przyjechaliśmy tutaj, do Szamotuł, żeby pokazać jak można łączyć dwa bardzo ważne tematy: z jednej strony temat profilaktyki, bo jesteśmy w miasteczku zdrowotnym, gdzie mieszkańcy mogą za darmo wykonać badania bardzo różne i w bardzo szerokim przekroju, jednocześnie też pogłębić wiedzę w tematach związanych ze zdrowiem, na przykład jak prawidłowo się odżywiać, jak prowadzić aktywny tryb życia, na jakie ryzyka profilaktyczne zwracać uwagę podczas codziennego życia – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, otwierając Strefę Zdrowego Życia. – Chcemy też pokazać, że z jednej strony jest profilaktyka, a z drugiej strony leczenie. Zawsze myślimy taką kompletnością patrzenia na budowanie zdrowia publicznego.
Weekendowa akcja Ministerstwa Zdrowia była też okazją do zainaugurowania pilotażowego programu leczenia stopy cukrzycowej uruchomionego w naszym szpitalu.
– Dzisiaj przyjechaliśmy tutaj też poinformować o zainaugurowaniu pilotażu. Pilotażu, który jest ukierunkowany na pacjentów mających problem z tzw. stopą cukrzycową, których stopa wymaga bardzo poważnego zaopatrzenia, leczenia skomplikowanej rany i tutaj w szpitalu w Szamotułach jest rozwijany taki profil leczenia – wyjaśnia minister Niedzielski.
I dodaje: – Korzystając z okazji chcę pogratulować dyrektorowi szpitala, panu staroście, że w skali powiatu udało się stworzyć taki unikalny ośrodek, unikalny nawet w skali ogólnopolskiej, który jest w stanie zapewnić pacjentom bardzo dobrą opiekę, jest w stanie uchronić pacjenta przed tym co najgorsze, czyli amputacją stopy cukrzycowej, bo skala problemów, trudności ran z jakimi tu zajmują się specjaliści, jest ogromna. Tutaj, w Szamotułach, będziemy pilotażowo weryfikowali jak zoptymalizować metody leczenia tak, aby zapewnić jak największa skuteczność. Wszystko na tle profilaktyki, żeby dobitnie pokazać, że budowa zdrowia to nie tylko leczenie, to również profilaktyka i tak naprawdę zawsze myśląc o zapewnieniu pacjentowi jak najlepszych usług medycznych, musimy myśleć kompleksowo. Z jednej strony leczenie, a z drugiej profilaktyka.
Szamotuły w czołówce
Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, podkreśla rangę programu leczenia stopy cukrzycowej w Szamotułach: – Pilotaż jest niezwykle istotny. Rany przewlekłe u pacjentów wymagają, niestety, zaopiekowania przez lata. To jest problem, z którym pacjent sam sobie trudno radzi. Rany przewlekłe mają różne podłoże – chorób naczyniowych, żylaków, urazów, chorób zakaźnych. Wyzwaniem są problemy stopy cukrzycowej.
Dyrektor Pachciarz zaznacza, że wysiłki w leczeniu ran przewlekłych w Wielkopolsce przekreśliła w znacznym stopniu pandemia koronawirusa.
– W okresie pandemii niestety wzrosła liczba amputacji z powodu cukrzycy. Przed pandemią, w roku 2019 mieliśmy takich amputacji 356 w Wielkopolsce, a już w pierwszym kwartale tego roku jest ich 92, czyli mamy tendencję wzrostową – wyjaśnia. I wskazuje, że program leczenia stopy cukrzycowej ma tej tendencji zapobiec, zaś szpital szamotulski został wybrany do pilotażu dlatego, że mamy doskonałe połączenie dobrej chirurgii, interny oraz współpracy z diabetologami.
Remigiusz Pawelczak, dyrektor szpitala w Szamotułach, uważa, że program leczenia stopy cukrzycowej jest wyjątkowy. Jest wyjątkowy, bowiem stoją za nim wyjątkowi ludzie.
– Nie byłoby tego wyjątkowego w skali kraju programu, gdyby nie ludzie zainteresowani pomocą pacjentom – przekonuje. – Pan doktor Piotr Liszkowski i jego zespół, pani doktor Anna Kubicka – to są właściwe osoby na właściwym miejscu. Empatia, pomaganie w tej trudnej sytuacji, jaką jest zapobieganie amputacjom, to są wybitne umiejętności. Nie byłoby tego programu bez tych dwóch osób.
Starosta zachęca do badań
Przez cały poprzedni weekend mieszkańcy Szamotuł i okolic mogli korzystać w Mobilnej Strefie Zdrowia m.in. z bezpłatnych badań USG płuc, mammografii, spirometrii, EKG, badań dermatologicznych, a także uzyskać poradę dietetyczną czy fizjoterapeutyczną.
Pracownicy Szpitala Powiatowego w Szamotułach przeprowadzili pokazy pierwszej pomocy i szkoły rodzenia, a także udzielali porad laktacyjnych i fizjoterapeutycznych w zakresie wad postawy. Współpracująca ze szpitalem Fundacja Tyflologika zaprezentowała urządzenia wspomagające osoby niewidome oraz opowiadała szamotulanom o alfabecie Braille’a. Wielką wagę w miasteczku zdrowia przy zamku Górków przykładano do profilaktyki.
– Życie, zdrowie, jest najważniejsze. I pamiętajmy, że trzeba się badać, aby nie trafić do szpitala – mówi starosta Rafał Zimny, zachęcając do badań profilaktycznych.
(mal)
Zdjęcie u góry: Mieszkańcy Szamotuł i okolic mogli korzystać z wielu bezpłatnych badań
Prawidłowe mycie zębów wcale nie jest łatwe
– Serdecznie gratuluję inicjatywy – komplementował ministra Niedzielskiego poseł Jakub Rutnicki
Pracownicy szpitala w Szamotułach przeprowadzili pokazy szkoły rodzenia