15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Budowa ulic Wspólnej i Jagiellońskiej w Pniewach

Największa inwestycja drogowa

            W Pniewach trwają prace przy przebudowie trzech ulic. Jedną z nich (ul. Konińska) realizuje powiat szamotulski. Gmina Pniewy jest inwestorem przebudowy ulic Wspólnej i Jagiellońskiej. To największa tegoroczna inwestycja drogowa w mieście.

Mimo, iż na terenie miasta zakończono niedawno tzw. przebudowę układu komunikacyjnego (ulice: Tęczowa, Spacerowa, Grobla i Powstańców Wielkopolskich), największa inwestycja drogowa prowadzona jest w północnej części miasta, w pobliżu największych firm przemysłowych. O ile ul. Wspólna przy której znajduje się m.in. Karl Knauer Poland, ABP czy Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne, pokryta była – wyeksploatowaną już co prawda – nawierzchnią asfaltową, o tyle jedna z młodszych pniewskich ulic – Jagiellońska jest budowa od początku. Wiosną rozpoczęto na tejże ulicy montaż infrastruktury podziemnej (wodociąg, kable energetyczne itd.). Wymiana infrastruktury, głównie kanalizacji deszczowej zaprojektowana była także na ul. Wspólnej.

„Rozbudowa ulicy Wspólnej i ul. Jagiellońskiej od ul. Wiśniowej do ul. Słowiańskiej w Pniewach wraz z odwodnieniem” to inwestycja, na którą gmina Pniewy otrzymała gwarancję środków rządowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej poprzez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego zagwarantował środki w wysokości 9.357.500 zł. W postępowaniu przetargowym wybrany wykonawca zaoferował wykonanie zadania za sumę 9.182.899,15 zł. Tym samym dofinansowanie rządowe wyniesie 8.723.754,19 zł, co stanowi 95 procent całości zadania.

Budowa ulic Wspólnej i Jagiellońskiej wraz z odwodnieniem jest kluczową inwestycją dla rozwoju osiedla kwiatowego. Odwodnienie poprowadzone kanalizacją zbudowaną w wymienionych ulicach do zbiornika retencyjnego zbudowanego kilka lat temu na ul. Polnej umożliwi budowę dróg z odwodnieniem na części osiedla kwiatowego (ulice: Lawendowa, Różana i Sasankowa). Nową utwardzoną drogą będą połączone ulice Wiśniowa i Słowiańska. W ten sposób miasto zyska alternatywny dojazd do firm położonych przy ul. Wspólnej. Inwestycja odciąży ruch ciężarowy z ul. Polnej. Zadanie powinno się zakończyć do 31 października bieżącego roku.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Rozbudowa ul. Wspólnej i Jagiellońskiej jest największą tegoroczną inwestycją drogową gminy Pniewy

Poprzedni
Następny