15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Za poświęcenie dzieciom

Nagroda kulturalna gminy Pniewy

Za poświęcenie dzieciom

 

Rada Miejska Pniewy na sesji w dniu 29 kwietnia podjęła uchwałę w sprawie przyznania dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Laureatką nagrody za rok 2020 została Emilia Wytykowska – Sroka.

Emilia Wytykowska – Sroka od 2010 roku jest mieszkanką Lubocześnicy. Od 2015 roku współpracuje z własnej inicjatywy ze świetlicą Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach i aktywnie wspiera wszystkie jej przedsięwzięcia. Zaprojektowała stroje do słynnych przedstawień: „Piotruś Pan”, „Piękna i Bestia” ,„Anastazja” i „Alladyn”. Przedstawienia te cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców. Obecnie projektuje i szyje stroje do następnego przedstawienia pt. „Mulan”.

„Emilia Wytykowska –Sroka jest osobą bezinteresowną, charyzmatyczną, emanującą spokojem i opanowaniem. Zaraża śmiechem i pozytywnym nastawieniem. Swoje zadania realizuje z wielką pasją. Swój wolny czas poświęca na pracę z dziećmi rozwijając w nich talenty artystyczne. Pani Emilia latem w Lubocześnicy zorganizowała bezpłatne spotkania dla dzieci pod nazwą „Letnie zajęcia świetlicowe”. Każdego roku przebiegały pod innym hasłem – „Rycerze i Księżniczki”, „Indianie w Lubocześnicy”, „Piraci w Lubocześnicy”, „Rolnicy w Lubocześnicy”, „Ufo w Lubocześnicy”. Podczas prowadzonych zajęć uwrażliwia dzieci na potrzeby drugiego człowieka, angażując je do włączenia się w akcje charytatywne: szycie laleczek dla chorej Elizy czy pościeli dla oddziału dziecięcego ze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku Białej. Pani Emilia Wytykowska –Sroka przygotowała także scenografie do „Wieczoru bajkowego”, który odbył się w 2017 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach oraz wystrój pomieszczenia dla gości stylizowanego na stary gabinet na Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna”. Wszystkie te inicjatywy mają bardzo ważny wymiar kulturalny dla mieszkańców oraz przyczyniają się do promowania gminy Pniewy” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Komisja ds. nagród, w skład której wchodzą między innymi dotychczasowi laureaci nagród kulturalnych gminy Pniewy oceniła kandydaturę Emilii Wytykowskiej – Sroka na swym posiedzeniu w dniu 16 marca.

Sławomir Chamczyk

Poprzedni
Następny