15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Z życia Ignacego Jana Paderewskiego

Muzyk i mąż stanu

            W świąteczny dzień 11 listopada, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu zaproponowała mieszkańcom gminy widowisko koncertowe poświęcone jednej z najważniejszych postaci odradzającej się ponad 100 lat temu polskiej państwowości. Artyści scen poznańskich, pod szyldem Fundacji Fabryka Sztuki przygotowali „Fantazję polską, czyli Paderewski all inclusive”.

Ideą programu „Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive” jest przedstawienie najważniejszych – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momentów z życia wybitnego męża stanu i światowej sławy pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton. Ważnym momentem widowiska było przedstawienie fragmentu zainscenizowanego recitalu Paderewskiego, który miał miejsce w Białym Domu, przed prezydentem Stanów Zjednoczonych Thomasem Woodrowem Wilsonem. Historycy są niemal zgodni co do tego, że dzięki koncertom dla prezydenta USA, Paderewski mocno przyczynił się do zainteresowania przez świat zachodni losem mającej się odrodzić Polski. To właśnie o tych koncertach Norman Davies pisał dzięki nim Ignacy Jan Paderewski wpisał na swoją listę niepodległość (lista 14 punktów, przedstawionych w Kongresie USA, dotyczących przyszłego pokoju w Europie po I wojnie światowej).

„Fantazja polska, czyli Paderewski all inclusive” to historia przekazana w sposób dwutorowy. Po pierwsze za pomocą rekonstrukcji, poprzez granie utworów, głównie Paderewskiego i Chopina, a także dialog Paderewskiego z pisarką i dziennikarką Mary Lawton – autorką „Pamiętników”, traktujących o najważniejszych wydarzeniach z biografii męża stanu. Publiczność miała możliwość wysłuchać także współczesny komentarz rapera, który komentował  dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Całość uzupełniły felietony filmowe przedstawiające szerszy kontekst historyczny przedstawianych wydarzeń.

W multimedialnym widowisku artystyczno-edukacyjnym wystąpili: Jakub Czerski (Ignacy Jan Paderewski), Agnieszka Mazur (narratorka wcielająca się w rolę Mary Lawton), Lucyna Białas (śpiewaczka), Andrzej Lajborek (Marszałek Piłsudski) oraz Oskar Lepczyński (raper, student). Autorem scenariusza jest Mikołaj Rykowski. Widowisko zostało wystawione w kaźmierskiej sali kina.

(sc)

Zdjęcie: Mieszkańcy Kaźmierza obejrzeli widowisko przedstawiające wydarzenia z życia Paderewskiego, mające wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości

 

Poprzedni
Następny