Na trasie Rajdu Niepodległości
Z metą w Bytyniu odbył się XXVI Rajd Niepodległości. Patronat honorowy objął Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który wręczał nagrody na mecie. W imprezie udział wzięło ponad 350 uczniów szkół z powiatów szamotulskiego i międzychodzkiego.
Dwudziesta szósta edycja rajdu odbyła się w sobotę 19 listopada. Jego organizacji podjął się szamotulski oddział PTTK, przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu, samorządami powiatu szamotulskiego i gminy Kaźmierz. Stąd obecność na mecie w Bytyniu nie tylko wojewody Michała Zielińskiego, ale także starosty Beaty Hanyżak i wójta Kaźmierza Zenona Gałki.
Rajd Niepodległości jest jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez PTTK w Szamotułach. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały społeczności uczniowskie z jedenastu szkół z powiatów szamotulskiego i międzychodzkiego. Na trasę rajdu wyruszyli uczniowie szkół podstawowych z Baborowa, Brodziszewa, Bytynia, Chełmna, Międzychodu, Nojewa, Ostroroga, Pamiątkowa, Pniew, Szamotuł (SP nr 2), Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach (grupa rowerowa), a także członkowie Klubu Turystyki Rodzinnej „Orły” z Nojewa. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z Pniew – ponad 70 osób. Grupy te miały do wyboru jedną z pięciu tras pieszych, liczących od sześciu do trzynastu kilometrów. Do Bytynia można było wyruszyć z Dusznik, Grzebieniska, Komorowa i Młynkowa.
Prezes oddziału PTTK w Szamotułach Paweł Mordal przytacza dane historyczne, związane z Bytyniem. – Tutaj w roku 1787 urodził się pułkownik Andrzej Marcin Niegolewski – uczestnik słynnej szarży szwoleżerów pod Samosierrą i powstaniec listopadowy. 27 listopada 1806 roku w Bytyniu odbyło się pierwsze powitanie jadącego do Poznania cesarza Napoleona. Na czele kompanii piechoty witał go porucznik (późniejszy generał) Dezydery Chłapowski. W lesie bytyńskim znajduje się natomiast miejsce stracenia przez Wermacht i SS w dniu 4 listopada 1939 roku 72 Polaków – przypomniał Paweł Mordal.
Na mecie w Bytyniu na uczestników rajdu czekał pyszny żurek. Organizatorzy przygotowali też szereg atrakcji. Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach prowadzili konkurencje strzeleckie. Konkursy wiedzy dotyczyły walorów turystyczno – kulturowych regionu szamotulskiego, rocznicy odzyskania niepodległości i wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Utalentowani wokalnie mogli wziąć udział w konkursie piosenki żołnierskiej i patriotycznej. Dla chętnych przygotowano konkurs pod hasłem „wykrywacz metalu”. Najlepsi w poszczególnych konkurencjach odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, a także nagrody. Uhonorowani piechurzy odebrali także gratulacje od starosty Beaty Hanyżak, wójta gminy Kaźmierz Zenona Gałki oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Bytyniu Mirosława Klaka.
W Bytyniu wojewoda Michał Zieliński dzielił się swoimi wspomnieniami z tras obozów wędrownych. – To kształtowało mój światopogląd, ale i znajomość oraz miłość do małej ojczyzny, jaką są Szamotuły w mniejszym wymiarze, a w szerszym Wielkopolska. Dzięki tym obozom, ale i rajdom poznawałem Wielkopolskę taką, jaką ona jest. A jest bogata w historię, naprawdę piękna – mówił Michał Zieliński.
(sc)
Zdjęcie: W rajdzie udział wzięli między innymi członkowie KTR „Orły” z Nojewa
Fot. KTR „Orły” Nojewo