15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Z Baborówka do Tokio

Reprezentacja Baborówka na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Małgorzata Cybulska, reprezentująca barwy Baborówka, będzie wraz ze swoim podstawowym koniem Chenaro 2 rywalizować w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Amazonka jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych zawodniczek w konkurencji WKKW w Polsce. Swoją kwalifikację do igrzysk para uzyskała we wrześniu 2019 roku, debiutując w Mistrzostwach Europy seniorów WKKW w niemieckim Luhmuhlen.

Po raz pierwszy od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, Polska będzie miała swoją drużynową reprezentację w konkurencji WKKW w imprezie tej rangi. Drużynową kwalifikację do igrzysk polska ekipa zdobyła w 2019 roku podczas Festiwalu Jeździeckiego Baborówko, a w jej składzie znaleźli się wtedy: Mariusz Kleniuk i Winona, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Paweł Spisak i Banderas, Paweł Warszawski i Aristo A-Z.

Jestem szczęśliwa, że będę mogła reprezentować biało-czerwone barwy w Tokio. Uczestnictwo w igrzyskach to moje sportowe marzenie i mam nadzieję, że nasza drużyna pokaże w Japonii dobrą formę. Przed nami intensywny czas i przygotowania, związane z drogą do Tokio. Życzcie nam udanej podróży i szczęśliwych startów – mówi Małgorzata Cybulska.

Skład polskiej drużyny WKKW ogłosił niedawno Marcin Konarski, trener Kadry Narodowej WKKW. W jej składzie, oprócz Małgorzaty Cybulskiej i Chenaro 2, znaleźli się także: Paweł Spisak i Banderas, Joanna Pawlak i Fantastic Frieda, Mateusz Kiempa (rezerwowy) i Libertina oraz Jan Kamiński i Jard (I rezerwowy). Małgorzata Cybulska oraz Joanna Pawlak to także pierwsze kobiety w historii polskiego WKKW, które będą reprezentować Polskę na igrzyskach w podstawowym składzie.

Niestety, do Tokio nie poleci Paweł Warszawski, lider Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. Mimo, że jego wyjazd do Tokio był niemal pewny, tuż przed ogłoszeniem składu polskiej drużyny, Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) zakwestionowała kwalifikację Pawła Warszawskiego z Lucindą Ex Ani 4, którą zawodnik zdobył w październiku 2020 r. we włoskim Montelibretti, powołując się na zbyt krótki okres przerwy od poprzednich zawodów tej pary.

Cieszymy się, że to właśnie w Baborówku polska ekipa zdobyła drużynową kwalifikację do igrzysk i że w tej ekipie znajdzie się także reprezentantka Baborówka. – mówi Henryk Święcicki jr., wiceprezes Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. – Dbamy o to, aby Ośrodek Jeździecki Baborówko dysponował nowoczesną infrastrukturą, znaną z najlepszych międzynarodowych ośrodków jeździeckich. Tak profesjonalne warunki sprzyjają rozwojowi polskiego jeździectwa, zarówno w tych najbardziej prestiżowych kategoriach, jak i wśród dzieci i młodzieży – podsumowuje Święcicki.

EW

 

Poprzedni
Następny