15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wyszło rewelacyjnie!

Radość z obfitości darów Ziemi Szamotulskiej

Cieszmy się z obfitości darów Ziemi Szamotulskiej. Z tego, że mamy dostatek chleba – podsumowuje tegoroczne żniwa ks. Tomasz Ren. W niedzielę 10 września w szamotulskiej parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa miały miejsce parafialno-samorządowe dożynki.

Tegoroczne święto rolniczego trudu miało kameralny, swojski i biesiadny charakter. Bez nużących, sztampowych ceremonii, przemówień i wystąpień. Nie przeszkadzało to jednak w uczczeniu i przypomnieniu obrzędów spajających kolejne pokolenia, wieńczących mozolne, żniwne zmagania. Nie zabrakło efektownie prezentujących się delegacji sołeckich z darami natury, którymi obficie wypełniono dożynkowe kosze.

Za pomyślnie zebrane plony, zapewniające całoroczny chleb, złożono dziękczynienia podczas uroczystej mszy świętej. Po niej, uczestnicy dożynek zostali zaproszeni na biesiadę przy bazylice. Rozstawione licznie stoły uginały się od świeżych owoców w postaci gruszek, jabłek, śliwek, brzoskwiń, winogron. Zgodnie z obyczajem próbowano świeżego chleba, upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbóż. Była też pajda z pysznym smalcem i ogórkiem, wyśmienite ciasta podarowane przez koła gospodyń wiejskich i parafian, kawa i herbata. Ważny akcent, nawiązujący do regionalnych tradycji i obrzędów, stanowił występ Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, w wykonaniu jego najmłodszych członków. Zespołowi przygrywała niezawodna kapela szamotulska.

W prowadzeniu uroczystego spotkania pomagały między innymi osoby z ruchu parafialnego liczącego około 20 członków. Wśród nich znalazły się Joanna Słomińska, Malwina Spychała, Joanna Pałasz i Justyna Hańczyk, które troskliwie dbały o obsługę dożynkowych gości.

Cieszmy się z obfitości darów Ziemi Szamotulskiej. Z tego, że mamy dostatek chleba. Niech panuje między nami jedność, pokój, harmonia, miłość i zgoda –  zwracał się do uczestników świątecznego dziękczynienia, proboszcz szamotulskiej parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa, ks. Tomasz Ren.

„Piękny czas wspólnoty. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność. Wyszło rewelacyjnie! Dziękujemy, że jesteście” – brzmiało przesłanie podsumowujące niedzielne wydarzenie, zamieszczone na stronie facebookowej szamotulskiej bazyliki. Poza parafią kolegiacką  organizatorami tegorocznych dożynek byli: franciszkańska Parafia pw. Św. Krzyża w Szamotułach, Powiat Szamotulski, Miasto i Gmina Szamotuły oraz Szamotulski Ośrodek Kultury.

Foto SzOK

Poprzedni
Następny