15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ostre strzelanie w Mutowie

Mistrzowie Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej wyłonieni

W sobotę 9 września na strzelnicy w Mutowie odbyły się VI Mistrzostwa Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu. Zawody rozegrane zostały w czterech konkurencjach – pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabinek, karabin. Do uczestnictwa w zawodach zarejestrowało się 32 zawodników z 9 klubów z całej Polski

Punktualnie o godzinie 9.00 Przemysław Nowak, prezes Klubu Tarcza Szamotuły, uroczyście otworzył zawody i przywitał przybyłych gości, zawodników oraz widzów. Głos zabrali również wojewoda Michał Zieliński oraz prezes Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego Tomasz Pawlak.

Pierwsi zawodnicy przystąpili do rywalizacji już o 9.20 na 8 torach strzeleckich.  Wszystkie konkurencje rozgrywane były na dystansie 50 m. Zawodnicy oddawali po 10 strzałów do tarczy wojskowej i sportowej, a broń używana na mistrzostwach zgodnie z zasadami nie mogła być młodsza niż 50 lat.

Pistolet/Rewolwer to technicznie najtrudniejsza z konkurencji, w której każdy nawet najdrobniejszy błąd przekłada się na dużą stratę na tarczy. W rywalizacji uczestniczyło 17 zawodników, a najlepszym w tej konkurencji okazał się Leszek Przybysz, zawodnik Zbrojowni Suchy Las, uzyskując wynik 154 punktów i tym samym zdobywając tytuł mistrza Wielkopolski. Drugie miejsce wywalczył Krzysztof Dolata z Wiarusa Oborniki zdobywając 141 pkt., a trzecie Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz ze 136 punktami.

W konkurencji pistolet wojskowy wystartowało 12 zawodników. Najwyższy wynik – 163 pkt. uzyskał Piotr Niemczyk z Tarczy Szamotuły, zdobywając tytuł mistrza Wielkopolski w tej konkurencji. Drugie miejsce zajął Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz (156 pkt.), a trzecie Leszek Przybysz ze Zbrojowni Suchy Las (146 pkt.).

W trzeciej najpopularniejszej konkurencji mistrzostw 18 zawodników strzelało z karabinków. Tył mistrza Wielkopolski zdobył Piotr Niemczyk z Tarczy Szamotuły (179 pkt.). Miejsce drugie zajął Zbigniew Długi, z Jastrzębia Swarzędz (176 pkt.), a trzecie Krzysztof Nowakowski z Tarczy Szamotuły (174 pkt.).

Do rywalizacji w strzelaniu z karabinu przystąpiło z kolei 11 zawodników. Najlepszym okazał się Zbigniew Długi z Jastrzębia Swarzędz zdobywając 173 pkt. i tytuł mistrza Wielkopolski. Drugie miejsce z wynikiem 168 pkt. zajął Krzysztof Nowakowski z Tarczy Szamotuły, a trzecie Radosław Matz (168 pkt.)  z Tarczy Szamotuły.

Mistrzowie oraz wicemistrzowie odebrali medale i pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów. Zgodnie z regulaminem zawodów, wręczone zostały także puchary w ramach punktacji wieloboju strzeleckiego. Puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego przypadł Zbigniewowi Długiemu, który w wszystkich konkurencjach rozgrywanych na mistrzostwach zdobył 641 pkt. Drugie Miejsce przypadło Leszkowi Przybyszowi z 637 punktami, a trzecie Piotrowi Niemczykowi, który wystrzelał razem 591 punktów.

Organizatorami VI Mistrzostw Wielkopolski w Strzelaniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu byli Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego oraz Klub Strzelecki Tarcza Szamotuły. Zawodom towarzyszyły wystawy broni historycznej. Swoje bogate zbiory zaprezentowali i opowiadali o nich uczestnikom oraz przybyłym gościom kolekcjonerzy Zbigniew Długi i Henryk Plewa. Zwiedzający mogli podziwiać egzemplarze broni z okresu I i II wojny światowej, a także bardziej współczesne konstrukcje wojskowe i sportowe.

Szczególnie uroczystym punktem programu zawodów było wręczenie Odznak Honorowych Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Prezydium Zarządu PZSS działaczom sportowym, trenerom, sędziom, zawodnikom oraz innym osobom współpracującym. Wojewoda Zieliński wraz z prezesem Pawlakiem uroczyście uhonorowali 9 działaczy KS Tarcza Szamotuły. Brązowe odznaki otrzymali: Adrian Chudziak, Marian Hermann, Artur Matuszak, Michał Musiał, Henryk Plewa i Maciej Taborski. Srebrne odznaczenia otrzymali: Grzegorz Jaskuła, Przemysław Nowak i Ryszard Wegner.

Mistrzostwa Wielkopolski to druga cykliczna impreza obok Mistrzostw Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej. Jeśli doliczyć również klubowe zawody w strzelaniu z broni historycznej, czy kolekcjonerskiej, to śmiało możemy powiedzieć, że Wielkopolska jest liderem na mapie kraju w konkurencjach strzelań z broni historycznej.

(KST)

Foto (Mariusz Basiński): Zawodnikom kibicowali wojewoda Michał Zieliński oraz starosta Beata Hanyżak

Poprzedni
Następny