15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Wronki” najlepszymi tancerzami tańców polskich

XXI Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich

         Ostatnio w Wieliszewie pod Warszawą odbyły się XXI Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich. Zjechały tam najlepsze pary z całej Polski, by w takt polskich tańców narodowych rywalizować o tytuł mistrza Polski.  

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury w Wieliszewie, zaś patronat honorowy nad mistrzostwami objęła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. Mistrzostwa to najważniejsze  wydarzenie w kalendarzu turniejów odbywających się pod auspicjami Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

W turnieju udział wziął Zespół Tańca Polskiego „Wronki” Wronieckiego Ośrodka Kultury, reprezentowany przez 7 par. W kategorii II (tancerze w wieku 10 – 12 lat) tytuł mistrza Polski wywalczyła para Miłosz Anioł i Karolina Kalemba –  pokonała 26 innych par. W kategorii III (12 – 15 lat) Mateusz Matuszak i Olga Piaskowska-Niszczak stanęli na podium zdobywając tytuł II wicemistrza Polski.

W kategorii IV (16 – 18 lat) aż dwie wronieckie pary zakwalifikowały się do ścisłego finału. Daniel Zastróżny i Amelia Góral zajęli 3 miejsce, zaś Mateusz Solarski i Zuzanna Jezierska uplasowali się na 5 pozycji.

W kategorii VI (26 – 40 lat) para Michał Podgórski i Jagoda Michałek wywalczyła 5 miejsce. Pozostałe dwie pary zakończyły mistrzostwa w półfinałach.

Należy podkreślić, że wroniecki zespół otrzymał nagrodę specjalną od patrona mistrzostw – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Trzydziestoosobowa grupa tancerzy została zaproszona na warsztaty taneczne w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich były wydarzeniem kończącym obchody jubileuszu 50-lecie istnienia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, będącej członkiem UNESCO. Na uroczystej gali zostały wręczone medale za szczególny wkład w rozwój tej organizacji. Jeden z medali trafił w ręce Hanny Galasińskiej i Jana Galasińskiego, prowadzących ZTP „Wronki”. Jubileuszowy medal otrzymało również Wroniecki Stowarzyszenie Kultury, który w imieniu całej organizacji odebrała prezes zarządu – Monika Góral.

(wok)

 

 

Fot.: Karolina Gmurczyk

 

 

Poprzedni
Następny