15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pierwsza kolizja na obwodnicy Wronek

Zderzenie na skrzyżowaniu Stróżki-las

Opisując otwarcie obwodnicy w środę 6 lipca, podkreślałem, że przez najbliższe tygodnie musimy bardzo ostrożnie pokonywać jej skrzyżowania, zwłaszcza Stróżki-górka i Stróżki-las. Zanim wszyscy kierowcy przywykną do nowej organizacji ruchu,  ryzyko kolizje jest tam bardzo duże. Niestety, na pierwsze zdarzenie wystarczyło zaczekać 2 dni.

W piątek 8 lipca przed godz. 16:50 służby ratunkowe zostały powiadomione o zderzeniu dwóch samochodów na skrzyżowaniu obwodnicy Stróżki-las. Dyspozytor wysłał na miejsce kolizji jednostki straży z OSP Wronki, OSP Amica i PSP Szamotuły (w sumie 4 zastępy i 19 ratowników), Zespół Ratownictwa Medycznego i policję.

Jak doszło do kolizji? Mieszkaniec gminy Wronki nadjechał niebieskim fordem focusem od strony Stróżek. Na krzyżówce z obwodnicą nie udzielił pierwszeństwa mieszkańcowi Skórzewa, poruszającemu się białym volkswagenem golfem, który jechał w kierunku Nowej Wsi. Trafiony na wysokości lewego przedniego błotnika volkswagen praktycznie oderwał kawał przodu fordowi i wylądował w rowie. Nowoczesna technika skutecznie obroniła ludzi, odpalając poduszki gazowe i kurtyny. Kierowcy wydostali się z aut o własnych siłach. Obaj byli trzeźwi. Jednego z nich odwieziono do szpitala, ale nie odniósł groźnych obrażeń.

Strażacy zabezpieczyli miejsca kolizji i pomagali policjantom w kierowaniu ruchem, a przede wszystkim udzielili pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, rozłączyli akumulatory w rozbitych autach i usunęli z jezdni plamy rozlanych płynów eksploatacyjnych. Podczas akcji wjazd na skrzyżowanie od strony Wronek był mocno utrudniony, a chwilami niemożliwy. Na szczęście na nową arterię można było wjechać kilkaset metrów dalej, na rondzie z gminnym łącznikiem.

Uważajcie na sarny!

Przy okazji dodam, że na leśnym odcinku obwodnicy czyha jeszcze jedno potencjalne zagrożenie. Trasa przecięła szlaki zwierząt istniejące od niepamiętnych czasów. Nie przestały chodzić, ale muszą przecinać obwodnicę. Największe zagęszczenie zwierzęcych śladów na zboczach sztucznego wąwozu obwodnicy, zanim obrosły zielenią, było widać właśnie między rondem w lesie a skrzyżowaniem Stróżki-las, zwłaszcza bliżej tego drugiego.

RB

 

Sprawca kolizji – kierowca forda focusa – został ukarany mandatem

 

RFord29 (2) fot. Marek Zawiasa, PSP Szamotuły

Po zderzeniu volkswagen golf wylądował w przydrożnym rowie

Poprzedni
Następny