15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wóz strażacki dla OSP Otorowo

Radna kibicowała sąsiedniej wiosce

            Kolejne 675 samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych przekaże rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Od 2016 roku strażacy w całym kraju otrzymali ponad 3600 wozów.

W miniony poniedziałek 27 lutego, w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Szamotułach zorganizowano briefing prasowy poświęcony rządowemu wsparciu dla druhów ochotników. Jeden z pojazdów spośród 61 przydzielonych Wielkopolsce trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Otorowie.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozstrzygnięcie wniosków, które dotyczyły sfinansowania samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Rząd Zjednoczonej Prawicy, rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku, od roku 2016 dużą wagę przywiązywał do bezpieczeństwa, w tym również poprzez dofinansowanie straży pożarnych. Licząc od 2016 roku do tego roku do Ochotniczych Straży Pożarnych zostanie przekazanych ponad 3600 samochodów. Za czasów PO-PSL tych samochodów było przekazanych ok. 1700. Bardzo się cieszę, że z tych 675 przekazanych obecnie wozów, do Wielkopolski trafi 61, a do okręgu 89 czyli do powiatów: szamotulskiego, nowotomyskiego, wolsztyńskiego, międzychodzkiego, grodziskiego i obornickiego trafi pięć samochodów – mówił w Szamotułach wojewoda Michał Zieliński. Jeden z nich trafi do OSP w Otorowie, dwa samochody do powiatu nowotomyskiego (Boruja Kościelna i Lwówek) pozostałe dwa do powiatu wolsztyńskiego (gmina Siedlec) i powiatu obornickiego (gmina Rogoźno). Wojewoda wielkopolski podkreślał skalę dofinansowania dla jednostek OSP.

Skala dofinansowania jest ogromna. Na tym korzystają Ochotnicze Straże Pożarne w sposób spektakularny, niespotykany do tej pory – dodał Michał Zieliński.

Na spotkanie z dziennikarzami w szamotulskim biurze przybyli także posłowie Marta Kubiak i Marcin Porzucek, a także radni Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w radzie powiatu oraz radzie miasta i gminy Szamotuły. – Kwestie bezpieczeństwa są dla nas bardzo istotne. Druhowie to lokalni bohaterowie. Dzięki ich wyszkoleniu i doświadczeniu czujemy się bezpiecznie. Bardzo cieszy, że kolejne samochody dotrą do jednostek OSP, aby ochotnicy mogli jeszcze dokładniej, jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki – cieszyła się poseł Marta Kubiak.

Ochotnicze straże pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki: środki ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne), sprzęt łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu), a także pompy i węże. Mówił o tym podczas briefingu poseł Marcin Porzucek.  – Nie ma lepiej wydanych środków niż środki na bezpieczeństwo. Wydaje się, że te pieniądze, które kieruje rząd Prawa i Sprawiedliwości dla straży pożarnej, zarówno dla państwowej jak i ochotniczej straży tą dobrze wydane środki. Kierujemy je na samochody. To jest efekt doskonałej współpracy między druhami, samorządami, a rządem Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane. Nie mówimy ostatniego słowa, bo liczę na to, że ten program będzie kontynuowany. Poza samochodami do jednostek OSP trafi także sprzęt, którego zakup będzie wspierany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka wstępna lista została przedstawiona i po formalnej ocenie ostatecznie będzie ogłoszona. Już wiemy, że bardzo wiele jednostek z naszego rejonu będzie mogło kupić sprzęt niezbędny do tego, aby w sposób bezpieczny ratować nasze zdrowie, życie i nasz dobytek – mówił Porzucek.

Podczas briefingu głos zabrała także radna gminy Szamotuły, Dominika Buchwald. – Od początku kibicowałam OSP Otorowo. Jest to moja sąsiednia wioska. Bardzo się cieszę, gratuluję i czekamy na więcej – mówiła radna z Koźla.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera nie tylko aktywnych strażaków. Od 2022 roku obowiązuje pierwsza w historii Polski ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Dzięki niej prawie 100 tysięcy druhów – emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Radna Dominika Buchwald kibicowała strażakom z Otorowa w sprawie otrzymania nowego wozu ratowniczo-gaśniczego

Poprzedni
Następny