15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wierzyli w przysięgę

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dusznikach

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest jednym z młodszych świąt patriotycznych. Co roku 1 marca upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Szczególną oprawę mają coroczne uroczystości w Dusznikach.

Święto zostało ustanowione w roku 2011, a już w roku 2017 Rada Gminy Duszniki postanowiła nadać imię Żołnierzy Wyklętych rondu w tej miejscowości. Przypomniał o tym wójt Roman Boguś podczas tegorocznych uroczystości. Społeczność gminy Duszniki, jak zwykle licznie zebrała się pod pomnikiem upamiętniających bohaterów w miejscowym parku.

1 marca. Dzień pamięci o żołnierzach wyklętych. Od 2011 roku – święto państwowe. Od paru lat mamy w Dusznikach rondo imienia tych niezłomnych bohaterów. 1 marca 1951 roku zostało straconych siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. To taka data symboliczna. Potem jeszcze żołnierze wyklęci walczyli, wierni przysiędze składanej przed wojną. Walczyli o wolną Polskę. Ostatni zginął przez zdradę, w 1963 roku. Po co wspominamy żołnierzy, którzy byli wyklęci, byli poza prawem, byli tępieni? Wspominamy ich po to, abyśmy pamiętali, że w czasach trudnych (a te, w których żyjemy do łatwych nie należą) zawsze należy być wiernym swoim przekonaniom. Tak, jak oni byli. Cieszę się, że młodzież przybyła na nasze spotkanie i pamięta o nich. Możemy się zadumać i pomyśleć o historii. Pomyśleć o tym, jakim oni byli dla nas przykładem. Na pewno gdzieś tam w niebiosach się cieszą, że ta ich walka nie poszła na marne. I tak, jak w chwili śmierci, Hieronim Dekutowski „Zapora” krzyknął „Niech żyje Polska” i wierzył w tę przysięgę, którą składał przed wojną, tak my musimy o tym pamiętać i być zaprzysięgłym w tym, w co wierzymy, ponieważ – jak się okazuje – te wartości materialne przemijają, natomiast żołnierze niezłomni wierzyli w idee i my tutaj stojąc możemy stwierdzić, że mieli rację. A ci, którzy ich prześladowali po prostu przegrali – mówił wójt gminy Roman Boguś. Następnie przedstawiciele władz gminy, sołtysi, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, uczniowie szkół złożyli wiązanki, zapalili znicze przy dusznickim pomniku. Wyjątkową oprawę z racami przygotowali duszniccy kibice.

Druga część uroczystości, okraszona programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Grzebienisku. Program słowno-muzyczny zatytułowany „Zachowali się jak trzeba” został przygotowany przez polonistkę Beatę Wszoła. Wykorzystano teksty literackie Ernesta Brylla, Arkadiusza Kobusa, Lecha Makowieckiego, Dominiki Świątek, Tomasza Struzika. Śpiewano utwory z repertuaru zespołu Contra Mundum, Marka Grechuty, Darka Malejonka. Młodzież przypomniała nazwiska żołnierzy niezłomnych: pułkownika Hieronima Dekutowskiego pseudonim „Zapora”, kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskok”,

porucznika Edwarda Taroszkiewicza „Żelazny”, sierżanta Józefa Franczaka „Lalek”, rotmistrza Witolda Pileckiego „Witold”, generała Augusta Emila Fieldorfa, „Nil”, Danuty Siedzikówny „Inka”. Młodzież z Grzebieniska wspominała nie tylko bohaterów antykomunistycznego podziemia z pierwszych lat powojennych. Nawiązano do wydarzeń z 1940 roku z Katynia, Ostaszkowa, Starobielska, a także do Poznańskiego Czerwca 1956 roku. – Są w historii Polski tragedie, o których należy pamiętać, bez względu na wszystko.

Takie kamienie milowe naszej tożsamości narodowej powinny być zachowane na zawsze. Nie po to, aby żyć duchem martyrologii, ale po to, by były one dla nas busolą we współczesnym patriotyzmie – bo wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Nasza historia boleśnie nas o tym przekonuje – niósł przekaz młodzieży z Grzebieniska.

W programie przygotowanym przez Beatę Wszoła wystąpili nie tylko obecni uczniowie szkoły, ale też absolwentki: Monika Flaum, Jagoda Jankowiak, Urszula Niklas, Zuzanna Stachowiak, Gabriela Szczechowiak oraz Natalia Frąckowiak, Maria Krukowska, Oliwia Napierała, Agata Pijanowska, Nadia Spyrka, Wiktoria Szymańska, Martyna Wilińska, Jakub Joachimiak i Hubert Wojciechowski.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Program patriotyczny przygotowali uczniowie szkoły w Grzebienisku

Poprzedni
Następny