„Zachęcam wszystkich do skorzystania z tej formy wsparcia”
– Najpierw pandemia Civid-19, później wybuch wojny na Ukrainie i wywołana tymi wydarzeniami inflacja, czy putininflacja jak niektórzy mówią, spowodowała, że w celu jej zduszenia zostały podniesione stopy procentowe. To z kolei pociągnęło za sobą wzrost kosztów kredytów, wzrost rat kredytowych. Ale proponujemy rozwiązanie – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński do dziennikarzy w poprzedni piątek przed zamkiem Górków w Szamotułach. Spotkanie z mediami poświęcone było wakacjom kredytowym.
– W związku z sytuacją na rynku kredytów, premier Mateusz Morawiecki już w kwietniu zapowiedział program, który ma złagodzić skutki wzrostu rat kredytowych oraz złagodzić to dla mieszkańców mających zaciągnięte kredyty hipoteczne w bankach – mówił Zieliński otoczony lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że 14 lipca ustawa o wakacjach kredytowych została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a od 29 lipca Polacy mogą składać wnioski o zawieszenie spłat rat kredytowych do banków, w których zaciągnęli kredyty.
– Na czym to polega? Wnioskodawcą może być osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy. Można złożyć jeden taki wniosek dotyczący jednego kredytu – wyjaśniał wojewoda. – Umowa kredytowa musi być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okresu kredytowania powinien zakończyć się co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.
Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty jednego kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych łącznie przez 8 miesięcy – po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku, w następujących ramach czasowych: od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 – maksymalnie dwie raty, od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 – maksymalnie dwie raty, od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 – jedna rata miesięczna w każdym kwartale. Trzeba pamiętać jednak, że okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, w których skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.
– Dzięki temu rozwiązaniu mają szanse być złagodzone skutki wzrostu kosztów kredytów. Kwota obciążenia umniejszy się w skali kraju o 3 miliardy złotych – podkreślał Michał Zieliński. – Przykładowo, jeśli ktoś przed podwyżką rat płacił 1500 złotych, to teraz będzie to 2400 złotych. I jeżeli ta osoba skorzysta z wakacji kredytowych, to kwota zmniejszenia obciążeń wyniesie powyżej 19 tysięcy złotych.
Jak wyjaśnił Zieliński, kredytobiorcy korzystający z zawieszenia spłaty kredytu nie ponoszą dodatkowych kosztów, np. dodatkowych odsetek. Pełen ciężar finansowy rządowego projektu ponoszą banki. Wojewoda zaznaczył, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Wnioski o zawieszenie spłat można składać do banku pisemnie, mejlowo, czy też przez bankowość elektroniczną.
– Zachęcam wszystkich do korzystania z tej formy wsparcia – mówił Zieliński. I dodał, że wakacje kredytowe to nie jedyny instrument wprowadzony przez rząd Mateusza Morawieckiego mający ulżyć kredytobiorcom. Kolejny to Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. FWK to mechanizm zapewniający pomoc dla tych kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej – np. z powodu utraty pracy – a są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia). Wsparcie wypłacane jest przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie.
– W ciągu pierwszych dwóch dni od uruchomienia programu z wakacji kredytowych skorzystało już ponad pół miliona kredytobiorców – informował w miniony wtorek premier Mateusz Morawiecki. Według szacunków banków, na skorzystanie z wakacji kredytowych może zdecydować się około 67 procent ich klientów posiadających kredyt hipoteczny.
(mal)
FOTO: Przed zamkiem Górków Michał Zieliński mówił o formach pomocy rządu dla kredytobiorców. Wojewodzie towarzyszyli lokalni działacze PiS