15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czekać, czekać… Czekamy na fachowców

Płachecki: – Poczekamy na opinię, a potem się rada wypowie

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej Szamotuł radni gorąco dyskutowali o gehennie komunikacyjnej na ulicy Zamkowej. Wytykano błędy burmistrzowi Kaczmarkowi w planowaniu przestrzennym.

Radna Grażyna Augustyniak przypomniała, że obecnie samochody korkują Zamkową praktycznie na całej długości, szczególnie jednak od mostku na Samie do Szczuczyńskiej, blokując wyjazd z parkingu przy Bricomarche i Biedronce.

 – Żeby wyjechać z tego parkingu, to trzeba mieć stalowe nerwy i dużo szczęścia, by włączyć się do ruchu. Jest jeszcze inny, bardzo niepokojący aspekt – przeinwestowanie ulicy Zamkowej – wskazywała Augustyniak.

Do gorącej dyskusji włączył się mieszkaniec Kamil Malinowski, przedstawiciel inicjatywy społecznej Młode Szamotuły. Podkreślił, iż w ostatnim czasie duża część mieszkańców stolicy powiatu żyje decyzją wojewody w sprawie pozwolenia na budowę stacji paliw przy ul. Zamkowej.

Zwracam się zatem do państwa z zapytaniem, czy rada miejska zamierza podjąć działania, a jeżeli tak, to jakie, zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze planowanej budowy stacji paliw? – dociekał Malinowski. – Zgodnie z informacją przekazaną przez starostwo powiatowe, zdaniem zarządu powiatu rozwiązaniem problemu komunikacyjnego na tym obszarze Szamotuł nie jest tylko przebudowa zjazdu z parkingu na drogę wojewódzką. Przyjęcie jednak nowych, kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych jest obecnie niemożliwe ze względu na zapisy obecnie obowiązującego na tym terenie planu zagospodarowania uchwalonego przez radę miejską.

I zakończył pytaniem: – Czy gmina Szamotuły zamierza współpracować z powiatem, urzędem marszałkowskim i inwestorami w celu rozwiązania problemu komunikacyjnego występującego w tej części miasta?

Na to proste, wydawałoby się, pytanie, przedstawiciel Młodych Szamotuł odpowiedzi nie usłyszał. Usłyszał po kilku tygodniach, na ostatniej sesji 29 lipca.

Poruszony przez pana temat jest doskonale nam znany i był wielokrotnie przedmiotem rozmów z włodarzami powiatu szamotulskiego, przy udziale przedstawicieli Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – wyjaśniał przewodniczący rady Marian Płachecki. – W obecnej chwili podejmowanie jakichkolwiek działań dotyczących przystąpienia do prac planistycznych jest co najmniej przedwczesne. W pierwszej kolejności należy bowiem w sposób fachowy ustalić faktyczne przyczyny skumulowania ruchu na odcinku ulicy Zamkowej od skrzyżowania z ulicą Nowowiejskiego do skrzyżowania z ulicą Powstańców Wielkopolskich. W tym celu przygotowane zostanie opracowanie zawierające analizę komunikacyjną, której wykonanie zostanie powierzone profesjonalnemu podmiotowi.

– Poczekamy na opinię, a potem się rada wypowie na ten temat – dodał Płachecki.

(mal)

 

FOTO: „W pierwszej kolejności należy w sposób fachowy ustalić faktyczne przyczyny skumulowania ruchu na odcinku ulicy Zamkowej od skrzyżowania z ulicą Nowowiejskiego do skrzyżowania z ulicą Powstańców Wielkopolskich” – uważa szamotulski magistrat

 

Poprzedni
Następny