15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wojewoda podzielił braci…

 …tortem

Uroczystości 325-lecie bractwa kurkowego w Pniewach

            Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pniewach obchodziło jubileusz 325-lecia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 30 września. Braci odwiedził między innymi Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

Bracia rozpoczęli świętowanie od udziału we mszy świętej w kościele św. Wawrzyńca. Następnie przy akompaniamencie orkiestry Vivat! z Sierakowa przeszli na strzelnicę. W przemarszu uczestniczyło 17 pocztów sztandarowych, w tym poczet okręgu i Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Przybyli bracia głównie z Wielkopolski, ale też z innych zakątków kraju. Na terenie strzelnicy odbyła się część oficjalna, a następnie turniej strzelecki. Zaproszonych gości, delegacje bractw kurkowych i wszystkich uczestników uroczystości witał starszy bractwa Henryk Michałowski. W części oficjalnej przypomniano najważniejsze wydarzenia z historii pniewskiej organizacji.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pniewach zostało powołane do życia 1 czerwca 1698 roku jak podaje tłumaczenie – przywileju Króla Augusta II. Powstało za wstawiennictwem ówczesnego pana na Pniewach Kasztelana Ludwika Szołdrskiego. W1904 roku zrodziła się myśl wybudowania własnego obiektu strzeleckiego. W 1907 roku uzyskano teren i wystąpiono o zgodę na budowę, a w 1914 r. dokonano otwarcia i poświęcenia wybudowanego z własnych środków braci budynku celestatu składającego się z kasyna, restauracji z salą widowiskową, pokojem bilardowym, strzałownią i kręgielnią. Wybudowano również tory strzeleckie na 18 stanowisk z bunkrem dla tarczowego i wewnętrzną linią telefoniczną. W parku brackim znajdowała się muszla koncertowa. Wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności bractwa. W obiektach KBS przy ul. Wronieckiej, okupant zlokalizował zakład produkcyjny galanterii dla Wehrmachtu. Po zakończeniu II wojny światowej bractwo kurkowe natychmiast wznowiło swoją działalność. Bracia rzemieślnicy nieodpłatnie przystąpili do prac remontowych na strzelnicy i jej budynkach, przywracając im dawny wygląd i świetność. Pod koniec 1948 roku przystąpiono do likwidacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pniewach. Członkom bractwa zakazano działalności statutowej pod groźbą więzienia. Bezpowrotnie przepadły dobra brackie zgromadzone w obiekcie – broń, pamiątki i insygnia królewskie. Szczęśliwie ocalał tylko sztandar bracki (wykonany zaraz po II wojnie światowej), który znajdował się w kościele św. Wawrzyńca w Pniewach i był tam przechowywany przez kolejnych proboszczów w ścisłej tajemnicy, a przekazał go bractwu, tuż po reaktywacji ks. kanonik Marian Maciejewski.

Inicjatywa reaktywacji bractwa wyszła od brata Michała Bogajewicza w czerwcu 1991 roku, kiedy burmistrzem Pniew był Bogdan Starzecki. W kolejnym latach i dekadach bractwo remontowało swoje obiekty, unowocześniało strzelnicę, przygotowuje się do kolejnych inwestycji.

Uroczystości 325-lecia organizacji były okazją do przyjęcia w szeregi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pniewach nowych członków. Organizację zasilili: Bolesław Araszkiewicz, Marek Borowski, Adrian Buliczak, Marek Górny, Gerard Grylewicz, Konrad Hoły, Jacek Kaczmarek, Włodzimierz Kurczewski, Daniel Molik, Krzysztof Łukasz Nieścierowicz oraz Marcin Stelmaszyk. Podczas uroczystości jubileuszowych bracia kurkowi z Pniew otrzymali odznaczenia różnych kategorii. Najwyższe odznaczenie, Krzyż Komandorski z Mieczami, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych, Kapituła Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej nadała braciom Edwinowi Krzyżagórskiemu (wieloletniemu Starszemu Bractwa) oraz ks. Zbigniewowi Kuźnickiemu (kapelanowi pniewskiej organizacji). Order Zasługi Krzyż Komandorski wręczono następującym braciom: Henryk Chudy, Jerzy Górny, Marcin Idziak, Roman Judek, Andrzej Kurzawski, Antoni Kwaśny, Henryk Michałowski, Michał Piechocki, Janusz Piszczała, Jarosław Przewoźny, Bogdan Roszak, Stefan Skwarczyński i Jerzy Szubczyński. Order Zasługi Krzyż Oficerski otrzymali: Jerzy Nowicki, Michał Ozorkiewicz, Kazimierz Pluskota, Maciej Soboń i Adam Woropaj. Order Zasługi Krzyż Rycerski otrzymali: Paweł Pewiński, Jarosław Przybysz i Rafał Wójcik.

Wśród gości jubileuszu 325-lecia KBS w Pniewach był między innymi Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który docenił wkład braci w rozwój organizacji i kultywowanie tradycji. Wojewodę poproszono o podzielenie braci tortem, przygotowanym przez brata Wiesława Kaczmarka, właściciela cukierni Capri.

Na strzelnicy bracia rywalizowali w ośmiu konkurencjach. Tarczę jubileuszową z okazji 325-lecia KBS w Pniewach wygrał Łukasz Kaliski przed Markiem Górnym i Grzegorzem Jaskułą. W przeprowadzonym w tym dniu turnieju o tytuł Króla Żniwnego wygrał Mateusz Kajzderski przed Romanem Judkiem i Marcinem Skałą. Tarcza Starosty Powiatu Szamotulskiego powędrowała w ręce Łukasza Kaliskiego. Drugie miejsce zajął Filip Kopczyński, a trzecie Sławomir Woźny. Tarczę Burmistrza Gminy Pniewy zdobył Grzegorz Jaskuła. Kolejne miejsca na podium zajęli Łukasz Kaliski i Krzysztof Tomaszewski. W strzelaniu do tarczy posła Jakuba Rutnickiego zwyciężył Łukasz Kaliski przed Grzegorzem Jaskułą i Jerzym Górnym. Do tarczy punktowej najcelniej strzelał Paweł Musiał. Drugie miejsce zajął Grzegorz Jaskuła, a trzecie Marcin Judek. Konkurs strzelania do zapadek wygrał Krzysztof Radzikowski przed Grzegorzem Jaskułą i Mateuszem Kajzderskim. W strzelaniu do kura kolejność na podium przedstawiała się następująco: Krzysztof Piszczała, Krzysztof Matuszak i Grzegorz Jaskuła.

Sławomir Chamczyk

Foto: W jubileuszu pniewskiego bractwa udział wzięło 17 pocztów sztandarowych

Poprzedni
Następny