15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

KGW Samołęż działa od 1963 roku

Diamentowy jubileusz gospodyń

 

W sobotę 30 września samołęskie Koło Gospodyń Wiejskich zaprosiło na radosną uroczystość z okazji 60 lat swojej działalności. Nadarzyła się wspaniała okazja do życzeń składanych przez koleżanki z innych KGW. I do wspominania historii z jej lepszymi i gorszymi latami.

Gospodynie zaprezentowały się w jednolitych strojach, które wyfasowały sobie w tym roku.

Wśród gości sobotniej gali znaleźli się m.in. gminna radna reprezentująca Samołęż Karolina Krygier, burmistrz Mirosław Wieczór, prezes gminnego związku Kółek i Organizacji Rolniczych Eugeniusz Stańko, prezes Spółdzielni Usług Rolniczych w Ćmachowie Andrzej Żybura, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Wronki Tobiasz Chożalski i Milena Raszewska, delegacje OSP Samołęż, miejscowego kółka rolniczego, zaprzyjaźnionych kół gospodyń wiejskich oraz panie, które kiedyś należały do KGW w Samołężu.

Przewodnicząca koła Aneta Kinowska bukietami specjalne wyróżniła dwie dawne przewodniczące – Alicję Orzechowską i Annę Winiatorską. Wręczyła kwiaty pozostałym byłym członkiniom KGW obecnym na sobotniej uroczystości. Wszak wszystkie miały swój ważny wkład w życie koła. Na ekstra dobre słowa i gratulacje zasłużyła Teresa Mądra, która należy do KGW od samego początku!

Jak to szybko 60 lat minęło!

Nowożytna historia Koła Gospodyń Wiejskich w Samołężu rozpoczęła się 20 grudnia 1963 r. Pierwszą przewodniczącą powołanego do życia koła została Eugenia Króliczak, a w skład początkowo wchodziły 23 osoby. Wkrótce dołączyło 27 kolejnych.

Spotkania odbywały się co miesiąc w samołęskiej szkole przy drodze w kierunku Wronek. Przez lata koło organizowało rozmaite kursy – racjonalnego żywienia, garmażeryjny, prowadzenia gospodarstwa domowego, kroju i szycia, szydełkowania, tworzenia sztucznych kwiatów, pokazy kosmetyczne, przetwórstwa owoców i przygotowywania deserów, pogadanki z lekarzami, prawnikami, szkolenia z hodowli drobiu i trzody chlewnej, pielęgnacji ogrodów, konkursy higienizacji wsi, mleczarski „Więcej mleka wysokiej jakości” i ogrodowy „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”. Stare fotografie pokazują rozradowane uczestniczki na wycieczkach turystycznych i wyjazdach do operetki w Poznaniu, pielgrzymkach do sanktuariów w Licheniu i Częstochowie.

Koło aktywnie działało na rzecz budowy placów zabaw i organizowania półkolonii wakacyjnych dla dzieci, które nazywano wtedy „dziecińcami”. Przygotowywało imprezy letnie i z okazji Dnia Dziecka. Zajmowało się również rozprowadzaniem piskląt kurzych, kaczych i gęsich. W ramach KGW działały sekcja kulturalno-oświatowa, gospodarstwa domowego, drobiarska i produkcji rolnej.

Na przełomie lat 60. i 70. gospodynie miały swój udział w odbudowie obecnej świetlicy wiejskiej, budowie drogi Samołęż – Wronki i w czynie społecznym przy budowie wodociągu. W 1974 r. liczba członkiń wzrosła do 82, a w 1978 r. KGW Samołęż zostało zapisane na ogólnopolskiej Złotej Liście Gospodyń.

Niestety atmosfera stanu wojennego i późniejszy kryzys gospodarczy miały mocno negatywny wpływ na działalność KGW. Paniom opadły skrzydła, bo same musiały borykać się z wieloma trudnościami, o których nam się dzisiaj nawet nie śniło. W latach 90. liczba członkiń spadła do 30% składu sprzed dwóch dekad i proporcjonalnie spadła aktywność koła.

 

Akcja-reaktywacja

W 2005 r. ówczesna przewodnicząca koła Anna Winiatorska rozpoczęła jego reaktywację ze składem oscylującym w pobliżu 20 osób. W tamtym roku panie postanowiły przygotować stoły wielkanocne ze świątecznymi potrawami i zaprosić mieszkańców Samołęża na ich degustację. Chwyciło! To wydarzenie stało się coroczną tradycją. Podczas Dnia Kobiet honorowano najstarsze mieszkanki.

Pieczęcią potwierdzającą, że KGW wróciło do społecznego życia były obchody 50. rocznicy działania w maju 2013 r. Pałeczkę przewodniczącej koła w 2016 r. przejęła Aneta Kinowska. Z upływem czasu wachlarz imprez zaczął się pięknie otwierać – doszło powitanie wiosny, dożynki, pielgrzymki, majówka, wieczorki biesiadne, sołeckie ogniska, Dzień Dziecka, balik przebierańców dla dzieci, pieczenie pierników, dyskoteki i festyny rodzinne.

Powodem do dumy jest „Małe KGW”, które w trakcie sobotniej uroczystości życzliwie nazwaliśmy „Młodzieżową Drużyną Gospodyń Wiejskich”. Dzieci dały się pozytywnie wciągnąć do działania. Pomagają dorosłym w przygotowaniach do imprez, ale też wspólnie tańczą, bawią się i śpiewają. Część z nich wystąpiła (z innymi uczniami Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi) w programie rozrywkowym. Wykonali inscenizację wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w poznańskiej gwarze. Publiczność miała dzięki nim wiele szczerej uciechy.

Nie zabrakło toastu szampanem z życzeniami dalszej dobrej współpracy i odśpiewaniem „Sto lat!”. Goście zostali zaproszeni do mikrofonu, żeby składać życzenia, gratulacje, a na stolik obok prezenty. Do sali balowej wjechał rocznicowy tort zwieńczony sztucznymi ogniami. Chwilę później na stoły trafiły ciasta własnej roboty. Po kawie i słodkim przyszła pora na obiad przygotowany w świetlicowej kuchni. Furorę zrobił zwłaszcza krem z dyni.

– Dziękujemy państwu za stworzenie miłej atmosfery podczas naszego spotkania, wszelkie wyrazy uznania i życzliwości. Ten szczególny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy za okazaną sympatię, gratulacje i życzenia – napisały gospodynie na Facebooku.

Specjalne podziękowania złożyły osobom wspierających przygotowania do rocznicowej uroczystości: Magdalenie Świniarskiej i Magdalenie Słabig, dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, tancerzom Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”, Alinie Kaźmierczak, Grażynie Kaźmierczak i Krystianowi Kabacińskiemu.

RB (źródło A. Kaźmierczak)

 

Przewodniczące KGW Samołęż

Eugenia Króliczak (1963-1967)

Mirosława Lisiecka (1967-1972)

Danuta Kawka (1972)

Helena Jasińska (1973-77)

Mirosława Frankowska (1977-1992)

Alicja Orzechowska (1992-2001)

Anna Winiatorska (2002-2016)

Aneta Kinowska (od 2016 r.)

 

 

 

Foto u góry: Teatralne przedstawienie wierszy Tuwima i Brzechwy w gwarze poznańskiej co rusz powodowało wybuchy radości u publiki. Tutaj scenka prezentująca pasażerów i zawartość wagonów z tuwimowej „Lokomotywy”. Oto próbka tekstu: – W piyrszym wagónie kole wynglarki jadom z Poznania same Kaczmarki. Jedzie tyż Kundziu i z Wildy szczuny, a kożdy śrupie z tytki bonbony

Poprzedni
Następny