15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jak dogonić świat, który ucieka?

Szamotulscy studenci wytrwale kroczą naprzód

Szamotulski Uniwersytet Trzeciego Wieku we wtorek 3 października  zainaugurował siedemnasty rok swojej działalności.

Rok akademicki po wakacyjnej przerwie otworzyła przewodnicząca  Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach Agnieszka Krygier-Łączkowska. Witając uczestników spotkania, szczególnie serdecznymi oklaskami nagrodzono grupę 25 osób, oczekujących na przyjęcie ich w poczet żaków i oficjalne odebranie indeksów.

Wszyscy wiemy jak bardzo, stale zmienia się świat. Zmienił się także w ciągu tych siedemnastu lat. A my nadal istniejemy, działamy, pogłębiamy naszą wiedzę i umiejętności. Dbamy też o kondycję fizyczną i psychiczną. Trwamy nie z przyzwyczajenia, bo tak to wymyślili nasi poprzednicy, założyciele i ci którzy kontynuowali prace w kolejnych zarządach. Trwamy bo wiemy, że bardzo aktualne jest przecież stwierdzenie – kto nie idzie naprzód, ten się cofa. W ostatnich dziesięcioleciach stało się ono jeszcze bardziej aktualne, nabrało mocy – oznajmiała Krygier-Łączkowska.

Kierująca Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi przypominała, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego zbiega się z 250 rocznicą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej: – Państwo jako studenci UTW jesteście przykładem, że kształcić się można i należy całe życie. Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji, składam więc życzenia wszystkim uczącym się, naszym wykładowcom, osobom które kierują szkołami. Zdaję sobie również sprawę z tego, że wielu z państwa w przeszłości zawodowej, swoje serce oddało szkole.

 

Nowością język hiszpański

Program zajęć akademickich na rok 2023/24 zawiera urozmaiconą ofertę. Stwarza ona możliwość poznawania meandrów z dziedziny plastyki, rękodzieła, pisania ikon. Pojawią się nowe zajęcia z języka hiszpańskiego, który jak zaznaczała A. Krygier-Łączkowska jest nie tylko piękny, ale pozwala też porozumiewać się w dużej części świata.

Raz w miesiącu powrócą w UTW eksperymenty kulinarne. Pierwsze zostaną przeprowadzone w listopadzie, w nieco innej formule i w innym miejscu, mianowicie w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Szczuczyńskiej. Nadal będzie można doskonalić umiejętności brydżowe. Miłośnicy tej rozrywki będą jednak spotykać się  już we własnym gronie, bez udziału instruktora. Skierowane do studentów propozycje obejmują także wyjazdy do teatru, wycieczki i koncerty. – Wiem, że w ostatnich miesiącach troszkę było słabo z wycieczkami. Ale sprawiły to moje nadmierne obciążenia. Poza tym cały czas potrzebujemy ludzi do pomocy, a wybory nowego zarządu już za rok. Gorąco jak zawsze zachęcamy do udziału w imprezach kulturalnych, odbywających się na terenie naszego miasta, organizowanych przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Zachęcamy też do korzystania z imprez przygotowywanych przez Muzeum – Zamek Górków, z którym również współpracujemy. No i zapraszamy do udziału w przedsięwzięciach, a jest ich wiele, przeprowadzanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W harmonogramie programu umieściłam też cykl plastyczny litorytnictwa, które poprowadzi Jarek Kałużyński, właśnie w bibliotece. Polecam, bo warto w tym uczestniczyć – zwracała się do studenckiej braci, A. Krygier – Łączkowska.

I dodała: – Jak zawsze jesteśmy otwarci na państwa sugestie. Zależałoby nam na tym, żebyście stawali się państwo coraz bardziej aktywni. Szanowni państwo życzę bardzo, udanego pod każdym względem roku. Żebyście państwo rozwijali swoje pasje, podnosili się dzięki udziałowi w zajeciach UTW. Nie tylko intelektualnie, ale także psychicznie i fizycznie. Bo przecież to też bardzo ważna strona naszej działalności.

 

„Pan Bóg lubi, gdy człowiek się rozwija”

Gośćmi wtorkowej uroczystości byli m.in. członkowie zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum – jego wiceprezes Justyna Szaniawska-Budaj, Alicja Kasprowicz, Andrzej Nowak, Aleksandra Lis-Łagodzińska, honorowa prezes stowarzyszenia Krystyna Just, przedstawiciele rady programowej uniwersytetu – prof. Elżbieta Bartoszak-Adamska, dr Szymon Strojny, wykładowcy – prof. Agnieszka Tomkowiak, Viktoria Popova, Jarosław Kałużyński.

W imieniu władz powiatu szamotulskiego starosta Beata Hanyżak przekazywała przesłanie, by rozpoczynający się okres edukacyjny obfitował w ciekawe zajęcia, prelekcje, wspaniałe wyjazdy krajowe i zagraniczne. – Życzę dużo zdrowia, pomyślności, sił, nieustającego uśmiechu, tak jak dzisiaj na państwa twarzach – mówiła B. Hanyżak.

Serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i szacunku dla rektora, zarządu, wykładowców, wszystkich studentów za dotychczasową działalność, przekazywał także w formie listownej wiceburmistrz Szamotuł Dariusz Wachowiak. – Poczucia satysfakcji, sukcesów w realizacji szlachetnej idei na rzecz edukacji, czerpania przyjemności ze studiowania oraz powodzenia w dalszej integracji społecznej seniorów – brzmiały przesłania wiceburmistrza.

Swoje orędzie do studenckiej braci wygłosił także proboszcz szamotulskiej parafii kolegiackiej ks. Tomasz Ren: – Drodzy państwo, kiedy przychodziłem do Szamotuł wiedziałem, że jest przedszkole, że jest szkoła podstawowa, że są szkoły średnie. Ale że uniwersytet, nie wiedziałem. A to jednak podnosi rangę miasta. Bardzo się z tego cieszę. A przede wszystkim z dobrego wykorzystania czasu. Pięknie, że wykorzystujemy czas bycia dzieckiem, potem czas bycia w dojrzewaniu, a potem czas dojrzały. I dobrze, że wykorzystujecie pięknie ten czas, który przeżywacie. Najważniejsze wszystko dobrze wykorzystać. Obyście wykorzystali to wszystko, co w tym roku jest propozycją. Jeśli to wam się uda, to na pewno będzie szczęście. Piotr Michalak cały czas do mnie mówił – będzie błogosławieństwo, czy nie będzie? Niech ksiądz pobłogosławi. I tak trochę wydawało mi się, że mnie podpuszcza… Ale chcę powiedzieć, że macie Boże błogosławieństwo. Jestem przekonany, że Pan Bóg wam mocno błogosławi. Bo Pan Bóg lubi, kiedy człowiek się rozwija. Więc Pan Bóg jest z wami. Błogosławi wam. Życzę szczęśliwego nowego roku w szkole. Szczęść Boże.

W trakcie wystąpień gości, głos zabrał i dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak. – Księże proboszczu podpuszczania nie było. Była to pozytywna myśl. Po księdzu proboszczu nie jest łatwo wyjść i mówić do państwa, bo wiem jaki to jest mówca. Przychodzę do państwa ze skarbem szamotulskim. Łapiąc ten kontekst, chcę powiedzieć, że to wy jesteście tym skarbem szamotulskim. Waszym doświadczeniem życiowym i wiedzą, którą między innymi tutaj zdobywacie, świadczycie o sile naszego lokalnego społeczeństwa. Za to wielkie ukłony. Życzę wam tak prywatnie, w zdrowiu tego roku akademickiego. A na uczelni aby wrzały dobre, pozytywne myśli.

Skarb szamotulski to projekt Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Wymyśliliśmy sobie, że dobrze odkrywać skarby. I ten skarb był tak naprawdę, bardzo blisko nas. Zakładam, że większość z państwa już go odkryła. Ale chcielibyśmy pokazać go jak najszerszym odbiorcom. W tym pudełeczku są materiały i instrukcja krok po kroku, jak wykonać na tiulu, dwie serwetki z haftem szamotulskim. Skarbem jest właśnie ten haft. Chcemy o nim mówić, jesteśmy z niego dumni, jest po prostu piękny. Dlatego zapraszam państwa do udziału w projekcie, właśnie z tym zestawem. Nie sprzedajemy go, dostaliśmy dofinansowanie z programu EtnoPolska 2023. Więc odbiorcami mogą być osoby biorące udział w warsztatach. Serdecznie zapraszam chętnych – zachęcał dyrektor SzOK.

Po oficjalnej inauguracji roku akademickiego, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchały wykładu dr Sylwii Mikołajczyk z Katedry Genetyki i Hodowli Roślin Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na temat uzyskiwania roślin z probówki, metodą in vitro.

Poprzedni
Następny