15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wkrótce ruszy budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego

Centrum Badawczo-Rozwojowego to inwestycja warta 40 mln złotych

W kwietniu przedstawiciele Kolejowego Klubu Sportowego Lech Poznań podpisali umowę z firmą, która wybuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe Akademii Lecha we Wronkach wyposażone m.in. w system treningowy skills.lab, unikalny w tej części Europy. Łączny koszt budowy i wyposażenia wyniesie około 40 mln zł.

 

Połowę z tej kwoty klub otrzyma z „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (ponad 5 mln zł w 2020 r., prawie 15 mln zł w 2021 r.). Pod koniec kwietnia podpisano wartą ponad 27 mln zł umowę z bardzo doświadczonym generalnym wykonawcą części budowlanej, przedsiębiorstwem „Projprzem Budownictwo”, wywodzącym się z Bydgoskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego, założonego w 1948 r.

Pandemia zamieszała w terminach, przesuwając terminy realizacji przynajmniej o kilka miesięcy. Ponad 12 mln zł pochłonie sama budowa i wyposażenie części treningowej kompleksu, która ma być ukończona do 30 września 2021 r. Potem przyjdzie czas na uruchomienie w niej opracowanego przez Austriaków z firmy skills.lab unikatowego symulatora piłkarskiego. To niezwykle złożony system kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych pomagających w aktywnym rozwoju i precyzyjnej ocenie zdolności zawodników, pochodzący z innej galaktyki programów treningowych. Pozwala m.in. zmierzyć przyjęcie, percepcję, siłę strzału, dokładność podania i zachowanie piłkarza w określonych sytuacjach. Znakomicie ułatwia ocenę jego mocnych i słabych stron. Efektywnie pomaga w niwelowaniu tych drugich.

Bliźniacze laboratorium skills.lab powstało w centrum treningowym klubu Bayern Monachium, a podobne działa w San Francisco (USA). Klub Lech będzie pierwszym w tej części Europy posiadającym to udogodnienie. Jego instalacja potrwa 2 miesiące. W praktyce ma być gotowe do pracy pod koniec 2021 r.

W pierwszych miesiącach działania skills.lab piłkarze nadal będą zakwaterowani w internacie Zespołu Szkół nr 1 tak, jak dzieje się to obecnie. W planie jest jednak budowa własnego klubowego internatu z pokojami dla 90 osób, szatniami, gabinetami fizjoterapii, pełnym zapleczem socjalno-technicznym i salą konferencyjną. Według harmonogramu budynek ma być gotowy do 30 czerwca 2022 r. Uruchomienie centrum będzie świetnym prezentem z okazji stulecia KKS Lech.

W jednym z wywiadów koordynator całego projektu Michał Kokotek stwierdził: – Chcemy, żeby młodzi lechici znali historię klubu, Poznania i całej Wielkopolski. Dlatego wystrój, wygląd wewnętrzny i zewnętrzny mają tworzyć spójną całość. W końcu cała inicjatywa to element większej całości, jaką będą obchody stulecia klubu. Naszym celem jest również uświadomienie zawodnikom oraz utwierdzanie ich w przekonaniu o tym, że mimo odległości dzielącej Wronki od Bułgarskiej, to właśnie ona stanowi tę finalną stację na drodze ich szkolenia. Każdego dnia będą czuć to, do czego dążą.

RB

 

Ministerialną pomoc dla KKS Lech przy budowie centrum treningowego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty we Wronkach, 7 lipca 2020 r.

Poprzedni
Następny