15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wkrótce rusza kolej metropolitalna

W lipcu burmistrz Szamotuł podpisał porozumienie z Województwem Wielkopolskim w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do rozwoju publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na linii Poznań – Wronki, poprzez włączenie tego odcinka do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. PKM oznacza dla Szamotuł zwiększenie liczby połączeń, ale też koszty.

– Chodzi o kwestię naszego wkładu do kolei metropolitalnej – tłumaczy  Włodzimierz Kaczmarek. – Są plany, aby od 1 stycznia ta kolej zaczęła funkcjonować na linii Poznań – Szamotuły – Wronki. Czy tak się stanie – z uwagi na obecną sytuację gospodarczą kraju, Europy, świata – nie wiem, ale w tej kwestii my jako członek stowarzyszenia Metropolia Poznań podjęliśmy wcześniejsze zobowiązania. Modernizacja linii kolejowej na tym odcinku jest wykonana, w związku z tym kolejnym krokiem jest przeznaczenie funduszy na obsługę tej linii.

Jak wyjaśnia burmistrz, na dzień dzisiejszy na linii Poznań – Wronki kursuje piętnaście par pociągów należących do Kolei Wielkopolskich (1) i Kolei Regionalnych (14).

– Całość kosztów tej komunikacji pokrywa urząd marszałkowski, natomiast po wprowadzeniu kolei metropolitalnej będziemy mieli dodatkowe pięć par pociągów z Kolei Wielkopolskich. Koszty utrzymania tych nowych połączeń wyglądają tak, że urząd marszałkowski pokryje 40 procent kosztów, powiaty poznański i szamotulski 20 procent, a pozostałe 40 procent gminy objęte zasięgiem PKM – mówi Kaczmarek.

Udział gminy Szamotuły w kosztach to 323 250 zł w 2023 r, 337 754 zł w 2024 r. i 336 831 zł w 2025 r.

– Sprawa kolei metropolitalnej ciągnie się od wielu i jest to finisz – podkreśla burmistrz Kaczmarek.

(mal)

FOTO: Od stycznia na trasie Poznań – Wronki ma rozpocząć funkcjonowanie Poznańska Kolej Metropolitalna. Przybędzie dodatkowych pięć par pociągów, ale i wydatków dla gminy

Poprzedni
Następny