15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wkrótce powstanie centrum zawiadujące miejskim monitoringiem

Szamotulski rynek zyska nie tylko zrewitalizowane oblicze

Prace związane z nadaniem zrewitalizowanego oblicza szamotulskiej starówce to nie wszystko. Rynek wyposażony zostanie w aż 22 nowoczesne urządzenia wizyjne.

Obecnie sprzęt monitoringowy działa w Parku Zamkowym od strony ul. Wronieckiej, gdzie czynnych jest 7 kamer obejmujących tereny zielone, ścieżki spacerowe, szachownicę rekreacyjną. Kamery są też zainstalowane przy parkingu PKP, przy stacji wypożyczania rowerów na ul. Dworcowej, obok węzła przesiadkowego przy ul. Stanisława Staszica, w obrębie ulic Brignoles i Tielt, gdzie wzniesiony został pomnik gen. Stanisława Maczka. Monitorowany jest również teren basenu letniego na ul. Targowej. Działa tam 10 kamer rejestrujących nieckę basenu, parking, siłownię zewnętrzną, szatnię, umywalnie, stojaki na rowery. 4 kamery są zamontowane na boisku Orlik przy ul. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, a 7 kamer znajduje się na terenie Orlika przy ul. Szczuczyńskiej.

W parku Jana III Sobieskiego działają 4 kamery, zaś 2 znajdują się na łączniku pomiędzy ulicami Bolesława Chrobrego a Wojska Polskiego. W tym miejscu podczas zamknięcia torów kolejowych można było obserwować, jakie ciężarówki przeprawiały się tamtędy, mimo wprowadzonego ograniczenia masy tonażowej.

Poza Szamotułami, 9 punktów monitoringu istnieje w Pamiątkowie na ul. Jeziornej. Chodzi o obszar plaży, w obrębie której na wizji jest parking, pomosty czy bar.

W ramach przeprowadzanego remontu, rynek w Szamotułach zyska 22 urządzenia monitorujące. 17 z nich zostanie zlokalizowanych w samym centrum, na płycie starówki. 5 kamer pojawi się także w parku Jana III Sobieskiego, przy miasteczku ruchu drogowego. Będą to kamery wielokierunkowe, stacjonarne, szybkoobrotowe, kopułowe.

Nowoczesny sprzęt wizyjny ma definiować strefę z zakazem ruchu pojazdów, pieszych, ma rozpoznawać twarze, tablice rejestracyjne. Ma definiować incydenty dźwiękowe na przykład wybite szyby, wykrywać mgłę, ruch – wyjaśnia wiceburmistrz Dariusz Wachowiak.

Podczas modernizacji rynku zostaną zainstalowane tak zwane interkomy, służące do bezpośredniego łączenia się ze Strażą Miejską. Istotnym elementem nowego monitoringu będzie centrum zawiadowcze. Zostanie ono zlokalizowane w siedzibie Straży Miejskiej w kamienicy Rynek nr 16/17, w której niegdyś działał oddział banku PKO.

Przedsięwzięcie związane z zainstalowaniem 22 kamer w ramach rewitalizacji rynku będzie się wiązało z bardzo dużymi kosztami. To rząd wielkości około 800 tys. zł. Na dzień dzisiejszy w budżecie nie ma zaplanowanych tych pieniędzy – informował 24 lutego w trakcie czwartkowych obrad komisji komunalnej wiceburmistrz Szamotuł Dariusz Wachowiak.

ika

 

Na zdjęciu: Instalacja nowoczesnego monitoringu w centrum Szamotuł wiąże się ze sporymi kosztami. – Na dzień dzisiejszy w budżecie nie ma zaplanowanych tych pieniędzy – mówi wiceburmistrz Wachowiak (w środku)

Poprzedni
Następny