15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wielkie porządki w Słopanowie

Pokazali, że razem mogą więcej

W sobotę 27 kwietnia o godz. 11 przy świetlicy w Słopanowie zebrali się wolontariusze, zwarci i gotowi posprzątać śmieci po tych, którzy nie szanują swojego otoczenia.

Wolontariuszy wyposażono w rękawiczki jednorazowe i worki, a najmłodszych dodatkowo ubrano w kamizelki odblaskowe. Doliczono się ponad 60 osób, które podzieliły się na kilka grup i przejrzały nawet głębokie zakamarki przy ulicach w Słopanowie i Kobylnikach, zbierając znalezione odpadki różnego kalibru. Swoje reprezentacje w akcji miały Koło Gospodyń Wiejskich, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i seniorzy z OSP Słopanowo oraz sołeckie bystrzaki, czyli dzieci regularnie uczestniczące w świetlicowych zajęciach podczas ferii.

Akcja sprzątania trwała dobre 2 godziny i przyniosła kilka nietypowych znalezisk, np. część samochodowej deski rozdzielczej, nogę od fotela na kółkach, czy telewizor kineskopowy marki Daewoo. Regułą okazało się, że im bliżej lasu, tym więcej śmieci. A im bliżej ruchliwej drogi, tym więcej buteleczek-małpek. Na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że alkohol regularnie pity w nadmiarze wyraźnie szkodzi głowie.

Około godz. 13 panie z KGW czekały na bohaterów dnia z gorącą zupą, kiełbasą z grilla, słodkościami i napojami. Organizatorzy podsumowali na Facebooku: – Kochani! Dzisiaj pokazaliśmy, że razem możemy więcej. Udowodniliśmy, że nie jest nam obojętne miejsce, gdzie żyjemy i dorastamy. Nie jest nam obojętne zachowanie tych, którzy bezmyślnie krzywdzą naszą planetę Ziemię. Takim zachowaniom, mówimy stanowcze „NIE” i stajemy na straży tego, co dla nas ważne! Pokazaliśmy, jak ogromny potencjał do wspólnego działania tkwi w naszym sołectwie.

RB

Foto u góry: Rozkawałkowany telewizor Daewoo spoczywał w parku pałacowym

 

Kilka minut po godz. 11 robimy pamiątkowe zdjęcie przed wyjściem w teren. Rękawiczki są jeszcze czyste

Poprzedni
Następny