15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Widać już zarys nowej remizy

Ruszyła długo wyczekiwana budowa w Ostrorogu

W grudniu rozpoczęła się budowa nowej remizy dla OSP Ostroróg u zbiegu ul. Żniwnej i Rolnej. Budynek będzie wielofunkcyjny. Znajdą się w nim również pomieszczenia dla dziennego domu seniora i sala kinowa.

W postępowaniu złożono 6 ofert, z których dwie odrzucono z przyczyn formalnych. Przetarg wygrał Zakład Remontowo-Budowlany Rembud Krzysztofa Piaseckiego z Sokolników Małych koło Kaźmierza, proponując cenę 3 314 850 zł brutto i 60 miesięcy gwarancji.

W ratuszu odetchnęli z ulgą, gdyż spodziewając się drożyzny, zarezerwowano w budżecie gminy 4,9 mln zł na to zadanie. W maju 2022 r. gmina Ostroróg otrzymała promesę z drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na kwotę 4 208 778 zł, która miała pokryć zdecydowaną większość kosztów budowy. Cena przetargowa niższa od wartości promesy nie oznacza, że gmina Ostroróg otrzyma remizę w prezencie. Wciąż będzie zobowiązana pokryć wkład własny, a rządowa dotacja zostanie proporcjonalnie umniejszona. Wykonawca dostał 17 miesięcy na realizację zamówienia, choć obecne tempo prac sugeruje, że budowa potrwa krócej. Wszak mówią, że czas to pieniądz.

Przedstawiciele UMiG Ostroróg zapowiedzieli złożenie wniosku do programu wieloletniego Senior+ 2021-2025 Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zamierzają uzyskać stamtąd pieniądze na wyposażenie części budynku przeznaczonej dla dziennego domu seniora.

Po przenosinach jednostki OSP Ostroróg do nowej siedziby będzie można wreszcie rozpatrzyć możliwość wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Jana Ostroroga i części ul. Pniewskiej (od szkoły do rynku). Pozwoliłoby to zwiększyć ilość miejsc do parkowania na obu ulicach i poprawić bezpieczeństwo ruchu, nawet na odległym o 200 metrów rynku. W kierunku Wielonka jechalibyśmy bowiem ulicą Jana Ostroroga, a z powrotem ul. Pniewską od szkoły do rynku. Do historii odeszłyby podbramkowe sytuacje, do których dochodzi, gdy kierowcy jadący z ul. Szamotulskiej w Pniewską, próbują przeciąć przeciwny pas ruchu na środku rynku, nie mając wystarczającej widoczności.

Na ul. Jana Ostroroga można byłoby wreszcie stworzyć wyniesione przejście dla pieszych przy wyjściu ze szkoły, w dniach nauki nieszczęśliwie zasłaniane przez autobusy parkujące w zatoczce. To skutecznie i elegancko wymusiłoby jazdę w tym miejscu z prędkością do 20-25 km/h.

Dlaczego nie zrobiono tego do tej pory? Szczegółowe warunki dla infrastruktury drogowej wykluczają budowę progów zwalniających i wyniesionych fragmentów jezdni przy ulicach, gdzie znajdują się remizy strażackie.

RB

FOTO:

Umowę na budowę strażnicy podpisano z wykonawcą kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia i efekty pierwszych prac były wkrótce widoczne. Na zdjęciu stan widać zaawansowania robót w sobotę 31 grudnia 2022 r.

Poprzedni
Następny