15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W Ostrorogu szerokim strumieniem popłynęło wsparcie dla Ukraińców

Centrum Pomocy działa w Ostrorogu

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji pomoc dla Ukrainy ruszyła również w Ostrorogu. Pierwsze kroki zrobili mieszkańcy, spontanicznie zbierając dary w domach. W poniedziałek 28 lutego odbyło się spotkanie sztabu zarządzania kryzysowego.

 

Powołano do działania Centrum Pomocy pod egidą Bernadety Słupińskiej i Magdaleny Dąbrowskiej z Ośrodka Pomocy Społecznej, koordynujących akcję w skali gminy.

Gminna zbiórka darów rozpoczęła się we wtorek 1 marca. W organizacji pomogli strażacy z jednostek OSP Bobulczyn, Dobrojewo, Kluczewo, Ostroróg, Binino i Wielonek, udostępniając swoje remizy i zapewniając transport, oraz harcerze z 1. Drużyny Wędrowniczej „Szlak”.

Szczegółową listę najbardziej poszukiwanych produktów i przedmiotów określiło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ich stosy rosły dzień po dniu. Duża porcja dojechała nawet z Niemiec, od przyjaciół z firmy współpracującej z fabryką Victoria Meble. 4 marca padło hasło: – Nie zbieramy już ubrań!

Pierwszy zbiorczy transport darów z gminy Ostroróg zawieziono do powiatowego punktu, a stamtąd do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która wysyła je do Ukrainy.

Nie zwalniamy tempa. Trafiają do nas kolejne dary – zapewniły w ubiegłym tygodniu koordynatorki.

Nieustannie zbierane są dary, których systematycznie ubywa, czyli żywność i kosmetyki. Nadal poszukiwane są osoby gotowe przyjąć uchodźców, dać im pracę, lub deklarujące konkretną pomoc rzeczową. Propozycje można zgłaszać pod numerami tel. 664-956-266 lub 693-333-177 bądź na adres pomoc@ostrorog.eu.

Uruchomiono pomoc psychologiczną i wsparcie pracownika ratusza w poszukiwaniu miejsc pobytu dla uchodźców. Szkoła Podstawowa im. Jana Ostroroga zaczęła przygotowywać webinarium dla rodziców i szkolenia dla nauczycieli na temat tego, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie, jak odnosić się w szkole do małych uchodźców.

8 marca przedstawiciele ratuszu poinformowali na facebookowym profilu gminy: „Od kilku dni w prywatnych domach mieszkańców naszej gminy przebywają uchodźcy z Ukrainy. Wiemy również o tym, że kolejne osoby są w drodze. Bardzo dziękujemy każdemu z Państwa za to, że tak chętnie udzieliliście schronienia. Jest to niezwykłe, w jaki sposób bezinteresownie angażujecie się w pomoc drugiemu człowiekowi. Obywatele Ukrainy przychodzą do naszego urzędu w celu regulacji kwestii pobytowych. Tutaj mogą też wybrać różne artykuły na zaspokojenie podstawowych potrzeb: ubrania, pościele, ręczniki, obuwie, jedzenie i środki czystości. Cały czas na terenie gminy prowadzona jest zbiórka. Potrzeby są ogromne, bo większość z przybyłych do nas osób ma ze sobą tylko kilka rzeczy”.

RB

 

Na zdjęciu:

Hojność mieszkańców gminy Ostroróg przeszła oczekiwania prowadzących zbiórki. Po paru dniach sala sesyjna w UMiG Ostroróg przypominała magazyn hurtowni spożywczej i chemicznej

Poprzedni
Następny