15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W gminie Obrzycko Klause kontra Nowak

O włos, a nie byłoby drugiej tury!

Trzech kandydatów na wójta gminy Obrzycko. Niewiele brakowało, a w pierwszej turze wygrałby 39-letni Paweł Klause z Gaju Małego. Jednak, jeśli wygra 21 kwietnia, nie będzie mieć komfortowego układu w Radzie Gminy.

Klause z komitetu „Czas na zmiany” zdobył 982 głosy (48,57%). Do uzyskania ponad 50-procentowego poparcia zabrakło mu zaledwie 30 głosów. Przemysław Nowak z komitetu „Koalicja Obywatelska” otrzymał 573 głosy (28,34%), a kończący kadencję przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Janasek z komitetu „Przyjazna Gmina” – 467 głosów (23,1%).

Urząd Gminy w Obrzycko podał wyniki głosowania na wójta, ale niestety zapomniał dodać listę radnych-zwycięzców. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wielu mieszkańców gminy nie głosowało według klucza, żeby wybrać wójta i radnego z tego samego komitetu wyborczego. Spodobał im się młody Klause, ale kandydaci na radnych z jego komitetu jakby mniej. I zdaje się, że nie chcieli rewolucji, gdyż 9 z 15 miejsc obejmą radni kończącej się kadencji 2018-2024.

Siedem miejsc w Radzie Gminy zajmą radni z komitetu Janaska „Przyjazna Gmina” – Krzysztof Krela, Stefan Runowski, Mariusz Śmigielski, Ireneusz Stachowiak, Jan Adamczak, Krzysztof Tomczak i Tomasz Miga. Można powiedzieć, że to stara gwardia, gdyż oprócz Krzysztofa Kreli pozostali są radnymi obecnej kadencji. Co nie zdarza się często, komitet „Przyjazna Gmina” wytknął błąd w protokole obwodowej komisji nr 1 działającej w świetlicy wiejskiej w Zielonejgórze. Jego przedstawiciele nie uwierzyli, że ich kandydat Marcin Hogel uzyskał tylko 8 z 73 głosów. Możliwe, że ostateczne wyniki z tego obwodu dopiero poznamy.

Cztery miejsca przypadną kandydatom z komitetu wystawiającego Nowaka „Koalicja Obywatelska” – Mariuszowi Jeziornemu (reelekcja), Krzysztofowi Kowalikowi (reelekcja), Marioli Biedziak (reelekcja) i Robertowi Czoszykowi. Tylko trzy osoby – Jakub Wicenty, Jolanta Hernacka i Michał Mikołajczak – dostały się do rady z komitetu Klausego „Czas na zmiany” i będą w radzie nowymi twarzami. Jeden mandat zaufania otrzymał Marian Nowak, przedstawiciel komitetu „Prawo i Sprawiedliwość”, również debiutant w tej kadencji. W kilku przypadkach o wyborze kandydata decydował jeden głos.

RB

Na zdjęciu: Paweł Klause

Poprzedni
Następny