15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W Dusznikach podziękowano za plony

Piękna, polska tradycja

  Tegoroczne dożynki w gminie Duszniki odbyły się w ostatnią sobotę sierpnia. Od wielu lat miejscem dziękczynienia za plony jest parku przy dworku w Dusznikach.

Zanim goście dożynkowi zebrali się na miejscu uroczystości, ulicami Dusznik przejechały maszyny rolnicze, a wśród nich zabytkowe traktory. Święto plonów rozpoczęto tradycyjnym obrzędem dożynkowym, wykonanym przez Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości, wójt Roman Boguś.

Dożynki są czasem zabawy, rozrywki. Musimy pamiętać, że jest to podziękowanie dla rolników, wyraz naszej wdzięczności dla nich. My świętujemy, a rolnicy być może pracują, korzystają z aury. Cieszymy się, że mamy taką piękną pogodę, ale w tle musimy pamiętać, że jest ogromna susza i tak naprawdę dobrze byłoby gdyby spadł deszcz. Musimy pamiętać, że rolnik ma najbardziej wymagającego pracodawcę, jakim jest ziemia. Z nią nie ma żadnych negocjacji. A deszcz to jest ten kolejny element w pracy rolnika, od którego on zależy i musi się do jego warunków dostosować – mówił podczas uroczystości Wójt Gminy Duszniki Roman Boguś. List Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, skierowany do wójta gminy odczytał radny powiatu szamotulskiego Sławomir Chamczyk. – Piękną polską tradycją jest dziękczynienie Bogu i ludziom za dary ziemi zebrane co roku z polskich pól, ogrodów, łąk i sadów. Święto Plonów to okazja do wyrażenia wdzięczności, docenienia i uznania trudów pracy rolników i problemów, z którymi się borykają. Obcowanie z pięknem przyrody, cierpliwe oczekiwanie na owoce ziarna, które samo musi obumrzeć, by wydać plon, połączenie tradycji, doświadczenia, wiedzy i umiejętności z jednoczesnym wdrażaniem zdobyczy techniki ułatwiającej wiele czynności – to wszystko umożliwia rozwój polskiej wsi, nigdy jednak nie zastąpi pracy ludzkich rąk i przywiązania, jakim rolnik darzy ziemię ojców. Na rolnikach ciąży społeczna odpowiedzialność zapewnienia wielkiego dobra, jakim jest chleb powszedni. Bezpieczeństwo żywnościowe dla polskiego narodu w obliczu trwającej wojny na Ukrainie należy do najważniejszych trosk i filarów gospodarki, gwarantującej przyszłość naszego narodu i dobrobyt. Praca na roli pokazuje, jak ważne jest współdziałanie człowieka ze światem przyrody. Ale rolnictwo to także piękne polskie tradycje związane z wsią, to polska gościnność, obowiązkowość, oddanie ziemi i solidarność. Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński przekonywał, że „glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przed miłość, głęboką miłość ku ziemi ojczystej i wszystkiego tego, co ją stanowi”. Głęboko wierzę, że dzięki Państwa miłości do pracy na roli, do jej uprawiania, do pracy w sadach i ogrodach, do hodowli zwierząt, nie zabraknie owoców ziemi i chleba nie tylko nam, Polakom, ale i dzięki eksportowi – innym narodom – napisał wojewoda Michał Zieliński.

Na parkowej scenie zaśpiewały „Podrzewianki” i „Duszniczanki” oraz zatańczyły dziewczęta z zespołu „Dance Club”. Uroczystościom towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Na placu przy bibliotece można było obejrzeć wystawę maszyn rolniczych i wozów strażackich. W parku rozstawiły się stoiska z upominkami i rękodziełem oraz przekąskami. Na najmłodszych czekały darmowe dmuchane zjeżdżalnie. W dożynkach wzięli udział radni, sołtysi, przedstawiciele instytucji samorządowych i rolniczych oraz mieszkańcy gminy, w tym rolnicy i ich rodziny. Impreza zakończyła się zabawą taneczną w parku. Organizatorem uroczystości dożynkowych był Wójt Gminy Duszniki oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury.

(sc)

 

 

Goście święta plonów mogli obejrzeć wystawę rolniczego sprzętu

 

Na zdjęciu u góry: Obrzęd dożynkowy wykonał zespół „Wielkopolanie”

Wystąpiły także dzieci z miejscowych zespołów tanecznych

 

Szczegóły w poniedziałkowej gazecie

Poprzedni
Następny