15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

W Dobrojewie zbierają nakrętki dla Oli

Charytatywne serce od strażaków

W Dobrojewie zbierają nakrętki dla Oli

W niedzielę 31 stycznia przed strażnicą OSP Dobrojewo stanął pojemnik w kształcie serca do zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Znamy już pierwszą osobę, która skorzysta z tej pomocy. To mała Ola po przeszczepie nerki.

Pomysł na zainstalowanie pojemnika-serca wykluł się wśród członkiń stowarzyszenia „Mamy Dzieciom” z Dobrojewa i strażaków. Pojemnik własnymi siłami zbudowali druhowie. Materiały do budowy podarowała firma Zbrojenia Budowlane Jacka Pazderskiego z Ostroroga.

Krótka i nieoficjalna uroczystość otwarcia stalowego serca odbyła się około godz. 15 z udziałem strażaków i mieszkańców. Pojawiła na niej mała Ola z mamą, dla której są zbierane nakrętki w pierwszej kolejności. Od razu nastąpiły pierwsze zrzuty nakrętek. Widać, że zbieranych od wielu miesięcy. Żeby realnie pomóc, trzeba ich sporo zebrać. Aktualnie w wybranych punktach skupu można uzyskać za nie 1 zł za kilogram.

– Jest to pierwsze takie serce na terenie naszej gminy, więc zapraszamy wszystkich jej mieszkańców do przywożenia nakrętek do Dobrojewa – napisali strażacy na swoim profilu na Facebooku.

Pamiętajmy, że pojemnik-serce nie jest koszem na śmieci! Z drugiej strony warto wspomnieć, że można z czystym sumieniem wrzucić do niego każdy niewielki przedmiot z twardego, kolorowego plastiku oznaczonego trójkątnym symbolem z literami HDPE lub PEHD (polietylen dużej gęstości). Dopuszczalne są też oznaczenia PP, PE lub LDPE. Można zrobić dzieciom w domu świetną zabawę ekologiczną – polowanie z lupą na plastiki z takimi symbolami.

Warto rozszerzyć zbieranie o plastikowe zamknięcia kartonów z napojami, obrączki przy nakrętkach soków, jajka z kinder-niespodzianek, dozowniki proszków do prania oraz (niektóre!) czyste buteleczki i słoiczki po kosmetykach lub opakowania po suplementach diety (bez naklejek i cen!). Dorzucając plastikowe wieczka od kawy rozpuszczalnej, trzeba wyjąć z nich tekturowe uszczelnienia.

RB

 

Foto: Mieszkając w gminie Ostroróg, można już zostawić nakrętki na jej terenie. Pojemnik-serce stoi przy strażnicy OSP w Dobrojewie, na końcu asfaltowej drogi do bloków

Poprzedni
Następny