15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Najlepsze licea w rankingu „Perspektywy”. Urszulanki wysoko

Najlepsze licea w rankingu „Perspektywy”

Urszulanki wysoko w zestawieniu

Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach jest najlepszą tego typu szkołą w powiecie szamotulskim. Placówka zajmuje 22 miejsce w województwie wielkopolskim i 304 miejsce w kraju według dorocznego rankingu szkół „Perspektywy”.

Ranking najlepszych szkół średnich prowadzony jest od 1999 roku. Uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w czerwcu 2020 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Zgodnie z postanowieniem kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25% oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30% oceny) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45% oceny). Na podstawie tych kryteriów najlepszą szkołą w Polsce zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a w Wielkopolsce – II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Wśród 20 najlepszych liceów w Wielkopolsce, dwanaście jest z Poznania, pozostałe ze Swarzędza, Kalisza, Piły, Leszna, Konina, Gniezna. W tym elitarnym zestawieniu, na 22 miejscu jest liceum z Pniew, co przekłada się na 304 miejsce w kraju. W tym samym rankingu liceum z Szamotuł zajmuje 55 miejsce w Wielkopolsce i 617 w Polsce, liceum z Nowego Tomyśla – 58 w Wielkopolsce i 654 w kraju, LO w Obornikach – 75 w Wielkopolsce i 941 w kraju, LO w Międzychodzie – 76 w Wielkopolsce i 942 w kraju, LO im. E. Sczanieckiej w Pniewach – 82 w Wielkopolsce, a liceum z Wronek – 86 w województwie. Dwie z ostatnich szkół nie mieszczą się w tysiącu najlepszych szkół w kraju.

Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek z Pniew co roku notowane jest najwyżej spośród szkół powiatu szamotulskiego. Przed rokiem szkoła urszulańska sklasyfikowana była na 32 miejsce w Wielkopolsce i 381 w kraju, w roku 2019 – 18 w Wielkopolsce i 264 w kraju.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Są powody do zadowolenia. Liceum Sióstr Urszulanek wyżej w rankingu od pozostałych szkół ogólnokształcących z powiatu szamotulskiego i okolicznych powiatów

Poprzedni
Następny