15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Uroczystości niepodległościowe w Dusznikach

Najważniejsza będzie jedność

            Społeczność gminy Duszniki oddała hołd walczącym o niepodległość kraju pod „Pomnikiem Walk i Męczeństwa” w miejscowym parku. 11 listopada wójt gminy Roman Boguś apelował o jedność w trudnych czasach.

Uroczystości w dusznickim parku rozpoczęły się o godz. 15.00 od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał wójt gminy Roman Boguś, przypominając wydarzenia historyczne. – 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa wydarzenia, które stały się symbolem. W skali europejskiej było to podpisanie rozejmu w Compiegne, a u nas Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Doskonale wiemy z historii, że tego dnia niepodległości jeszcze nie odzyskaliśmy, nastąpiło to później. Było jeszcze Powstanie Wielkopolskie, Powstania Śląskie – ta walka się opłaciła, bo odrodziła się wolna Polska. Po 20 latach znów przyszła wojna, potem komunizm i od ponad 30 lat znów mamy wolną Polskę – przypomniał wójt gminy Duszniki.

W dalszej części swojego wystąpienia Roman Boguś nawiązał do najnowszej historii. – Historia jest nauczycielką życia i uczy, że wolności nie odzyskuje się raz na zawsze. Żyjemy w czasach, w których tego doświadczamy. Mieliśmy pandemię, mamy wojnę, wydawało nam się, że będziemy już żyć w normalnych czasach, w normalnych warunkach. Okazuje się, że nie. Na szczęście nie musimy (na razie), tak, jak nasi przodkowie walczyć o naszą wolność i bronić jej siłą, ale podkreślam – historia ostatnich lat pokazuje, że wszystko jest możliwe. Jesteśmy w takim momencie, kiedy najważniejsza będzie jedność. Na tego typu uroczystości, jak ta dzisiejsza przychodzą delegacje, nie wielu jest mieszkańców. Chodzi o to, żebyśmy tutaj pod tym pomnikiem pokazali naszą jedność. Zbierając się tutaj, chcemy pokazać jedność, chcemy pokazać, że trwamy w naszej wolności, bronimy jej. Mam nadzieję, że kiedy spotkamy się za rok, będę mówił o tym, że sytuacja się uspokoiła, jest lepiej i możemy wrócić do tych czasów, o których pamiętamy. Dzisiaj tak nie jest i dlatego ważne jest abyśmy manifestowali nasz patriotyzm, ważne są dzisiaj gesty i symbole. Byśmy czuli to, że jesteśmy razem. Mamy różne poglądy i czasami kłócimy się ze sobą, ale w takich momentach, kiedy obchodzimy święta patriotyczne 11 listopada i 3 maja, jesteśmy razem i tym symbolicznym gestem oddajemy hołd tym, którzy nam zagwarantowali, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ale również to, że pokazujemy, że są w nas wartości, których będziemy bronić, które będą nas spajać wtedy, kiedy mogłoby się zdarzyć coś gorszego – mówił Roman Boguś. Następnie wójt podziękował wszystkim za obecność i pamięć.

Wiązanki kwiatów pod „Pomnikiem Walk i Męczeństwa” złożyli przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Romanem Bogusiem, radni gminy Duszniki, sołtysi, przedstawiciele partii politycznych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół, instytucji i organizacji działających na terenie i na rzecz gminy Duszniki. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Boże coś Polskę”.

(sc)

Zdjęcie: W uroczystościach niepodległościowych licznie udział wzięli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych

 

Poprzedni
Następny