15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rząd dofinansuje budowę obwodnicy Szamotuł

Sposób na problemy komunikacyjne

            Rząd Rzeczypospolitej Polskiej gotów jest wyłożyć prawie 50 milionów złotych na budowę obwodnicy Szamotuł. Taką informację do Szamotuł przywiózł w środę wojewoda Michał Zieliński.

W październiku ubiegłego roku na spotkaniu z członkami i sympatykami „Prawa i Sprawiedliwości” w Szamotułach, wojewoda Michał Zieliński informował o dużych szansach na uzyskanie rządowych środków na budowę obwodnicy Szamotuł. W minioną środę 9 listopada w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji w obecności wojewody Michała Zielińskiego. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Wielkopolsce powstaną trzy nowe obwodnice – Kościana, Rogoźna i Szamotuł. Łączna kwota wsparcia dla zadań zgłoszonych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego wyniesie 128,6 mln zł.

Od 2019 roku wspieramy samorządy gminne i powiatowe Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg i kwotą, która jeszcze nigdy dotąd nie była przekazywana samorządom do dyspozycji. Natomiast w roku 2020 podjęliśmy decyzję o tym, aby ten funduszu poszerzyć o możliwości pozyskiwania środków finansowych na drogi wojewódzkie – mówił Rafał Weber. Wiceminister podkreślał jak kluczowe jest znaczenie obwodnic, które z jednej strony ułatwiają komunikację, powodując, że kierowcom udaje się omijać tzw. wąskie gardła, a z drugiej poprawiają jakość życia mieszkańców regionu.

Z rozmów z mieszkańcami i samorządowcami wiem, jak bardzo ucieszyli się na wiadomość o dofinansowaniu budowy obwodnic. Nowa infrastruktura to szybszy czas dojazdu, a także nowe miejsca pracy i możliwości dla biznesu – podkreślał wojewoda Michał Zieliński. Jak dodaje wojewoda, aktualnie trwa ocena wniosków w ramach naboru wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023. Rozstrzygnięcia możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie uzyskują inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub modernizacji dróg samorządowych. W 2021 roku do tego programu włączone zostały obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. Wsparcie rządowe przyznano dla 51 zadań, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i sześć zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji to prawie 2,4 mld zł.

Projektowana inwestycja budowy obwodnicy Szamotuł w ciągu dróg wojewódzkich nr 184 i 187 będzie miała około 10 km długości. Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to 49,6 mln zł, przy czym całość wartości inwestycji wynosi 99 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to czwarty kwartał 2026 roku.

Szamotuły się cieszą

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wojewoda Michał Zieliński dzielił się dobrymi informacjami z członkami Prawa i Sprawiedliwości, w biurze okręgowym w Szamotułach. – Przed kilkoma miesiącami cieszyliśmy się z rozstrzygnięcia naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który dotyczył obwodnic. To rozstrzygnięcie wskazywało na dofinansowanie do obwodnicy Rogoźna i obwodnicy Szamotuł, obydwu znajdujących się w okręgu nr 89, w granicach powiatów szamotulskiego i obornickiego. To bardzo oczekiwane przez społeczeństwo inwestycje. To dofinansowanie umożliwia rozpoczęcie inwestycji związanej z budową tak ważnych obwodnic. Nie muszę mieszkańcom Szamotuł i Rogoźna mówić jak uciążliwy jest tranzyt przez Rogoźno i Szamotuły samochodów zarówno ciężarowych jak i osobowych. Przenosi się to nie tylko na bezpieczeństwo mieszkańców, ale też na budynki, które są niszczone przez transport przejeżdżający przez Rogoźno. W Szamotułach mamy do czynienia z wiecznymi korkami na Al. Jana Pawła II i ul. Wojska Polskiego. Przy obecnym natężeniu ruchu kolejowego często przejazd jest zamykany, a temu towarzyszą korki. Obwodnica Szamotuł w ciągu dróg wojewódzkich nr 184 i 187 zakłada wiadukt nad torami – mówił wojewoda Michał Zieliński.

Decyzję rządu skomentował także pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Szamotułach Sławomir Hazak. – Z roku na rok obserwujemy, że ruch samochodowy w naszym mieście jest coraz gęstszy, coraz większy. Mieszkańcy Szamotuł na co dzień odczuwają problemy z przejazdem przez miasto, z parkowaniem, tworzą się coraz większe korki. Dlatego od wielu lat marzyliśmy o tym, planowaliśmy, chcieliśmy, żeby przy Szamotułach powstała obwodnica. Dzięki wsparciu pana wojewody udało się w dniu dzisiejszym podpisać umowę. Dziękuję panu wojewodzie za zaangażowanie, dziękuję rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że ta obwodnica rozwiąże dużo problemów komunikacyjnych w naszym mieście – powiedział Sławomir Hazak.

Opozycja wątpi

Entuzjazmu w Szamotułach nie podziela opozycja rządowa. – Czy rząd PiS zwiększy dofinansowanie budowy obwodnic Rogoźna i Szamotuł budowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego? – pyta poseł Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„Dziś do Wielkopolski przyjechał wiceminister infrastruktury. Szkoda tylko że nie przywiózł dodatkowych pieniędzy na budowę tak potrzebnych mieszkańcom Rogoźna i Szamotuł obwodnic. Według wcześniejszych ustaleń budowa obwodnicy Rogoźna ma otrzymać dofinansowanie ze środków rządowych na poziomie 49 mln zł. Kiedy przyznawano te środki, stanowiły one niemal połowę szacowanych na 100 mln zł kosztów budowy. Niestety w międzyczasie szalejąca inflacja tak wywindowała koszty inwestycji drogowych, że obecnie szacowany koszt budowy obwodnicy to już ok. 180 mln zł. A tymczasem dofinansowanie ze strony rządu PiS nie uległo zmianie, to ciągle 49 mln zł. Kto ma pokryć różnicę między zapowiadanymi wcześniej 100 mln, a realnym na dziś kosztem, czyli 180 mln zł? Samorząd Województwa Wielkopolskiego zostaje sam z tym problemem. Ze strony rządu nie słychać nic o zwiększeniu dofinansowania. Co równie ważne, ten sam problem dotyczy planowanej budowy obwodnicy Szamotuł. Tam również planowany koszt budowy wzrósł o 80%, a kwota rządowego dofinansowania pozostaje bez zmian” – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Paszyk. Poseł PSL nie podzielił się jednak informacją, skąd ma takie wyliczenia.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: W szamotulskim biurze Prawa i Sprawiedliwości wojewoda Michał Zieliński dzielił się dobrymi informacjami w sprawie budowy obwodnicy Szamotuł

 

Poprzedni
Następny