15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jesteśmy dumni z wolnej i niepodległej Polski

Dostojność, majestat i potęga

            Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Pniewy od wielu lat odbywają się wieczorem 10 listopada. Scenariusz tegorocznych nieco odbiegał od tego, który został przyjęty przed laty.

O godz. 18.00 mieszkańcy miasta i gminy czujący potrzebę oddania hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o wolny kraj wstawili się na zbiórkę przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przed szkołą podstawową noszącą imię bohaterów walk z lat 1918-1919. Obchody rozpoczęto od złożenia meldunku przez kadeta z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach burmistrzowi gminy. Następnie uczestnicy obchodów odśpiewali hymn państwowy, zagrany przez Pniewską Orkiestrę Dętą. Prowadząca uroczystości Sekretarz Gminy Pniewy Justyna Chamczyk powitała gości oraz poinformowała, że wartę przy pomniku Powstańców Wielkopolskich pełnią harcerze z XV Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego w Pniewach.

11 listopada to dzień ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości jako jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu szczególnie świętujemy odzyskanie niepodległości kraju po 123 latach niewoli – mówiła sekretarz gminy Justyna Chamczyk. – Dzięki tej pamięci składamy hołd wszystkim tym, którym zawdzięczamy własne, suwerenne państwo. Dzięki bohaterom tamtego okresu, mimo przelanej krwi i represji ze strony zaborców udało się rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom. Mamy Ojczyznę, własny język, flagę i hymn narodowy. Niech biało-czerwona flaga będzie naszą dumą, gdyż biel oznacza dobro i czystość dążeń narodu polskiego, a czerwień symbolizuje jej dostojność, majestat i potęgę. Niech łączy nas silny patriotyzm, który drzemie w naszych sercach.

Następnie hołd tym, którzy przelali krew za niepodległość kraju, przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddały poczty sztandarowe: Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Pniewach, Lubocześnicy i Psarskiem, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej, Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK, kółek i organizacji rolniczych. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożyli: Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny z radnymi, poseł Jakub Rutnicki z przedstawicielem Platformy Obywatelskiej, delegacja Prawa i Sprawiedliwości, delegacja Polski 2050, przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, OSP Pniewy, XV Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, szkół podstawowych z Pniew, Chełmna i Nojewa, Zespołu Szkół im. E. Sczanieckiej, Przedszkola „Miś”, Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z seniorami z Dziennego Domu Seniora, wspólna delegacja pniewskich jednostek i spółek: Ośrodka Sportu i Rekreacji, Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, Środowiskowego Domu Samopomocy „Jawor”, Pniewskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Pniewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, stowarzyszenia „Odjechani Team.PL oraz grupy motocyklowej.

Po złożeniu wiązanek, do zgromadzonych mieszkańców zwrócił się burmistrz Jarosław Przewoźny. – Pniewy żyją dzięki mieszkańcom, którzy dzisiaj tutaj są. Dziękuję i cieszę się, że możemy razem świętować to najważniejsze ze świąt narodowych. Świętujemy w symbolicznym miejscu, poświęconym Powstańcom Wielkopolskim. Przed nami znajduje się pomnik powstańców, a za nami szkoła nosząca imię Powstańców Wielkopolskich – ludzi, którzy w tamtym czasie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, martwili się, że Wielkopolska cały czas tej niepodległości nie ma. I oni niewiele dni później wyruszyli na bój, po to, aby tę wolność móc odzyskać dla Pniew, dla okolicy, dla Wielkopolski. Cieszyć się musimy z tego, że odzyskali tę wolność. W momencie, kiedy widzimy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, to możemy sobie wyobrazić jakie okrutne jest życie pod cudzym butem, w państwie okupowanym. Jest też jeszcze jeden symbol przy tym pomniku. Jest z nami pan Jan Kowalski, który w 2019 roku wykonał dwa koła pamięci, które są poświęcone tym, którzy zginęli dla Polski i dla tej Polski walczyli. My też stoimy w pewnym kręgu. To jest ważne i istotne, żeby stać w jednym kręgu, twarzą do siebie. Jeżeli myślimy, żeby Polska zawsze była Polską, żeby była niezależna, żebyśmy potrafili postawić się tym, którzy próbują nas w różny sposób doprowadzić do poziomu niewolników, podwładnych, zależnych, musimy być silni jednością i miłością jedni do drugich. Muszą być silne nasze rodziny, te kręgi domowe. Spotykajcie się wieczorem przy świecy i rozmawiajcie o swoich dziadkach, pradziadkach, jakimi żyli tradycjami, jakimi żyli wartościami. Bo nam trzeba wracać do tych wartości: Bóg na pierwszym miejscu, honor i Ojczyzna. Honor, który nie pozwala robić rzeczy złych, których nie powinno się robić. Najważniejsza z matek dla nas, po matce rodzonej, po matce najświętszej, która się nami opiekuje, to Polska – Ojczyzna. Jesteśmy jej winni miłość, łagodność. Nie kłótnie, nie swary, nie szukanie dodatkowych zadziorów. Powinniśmy naszą Ojczyznę ciągle budować, żeby się rozwijała – mówił do mieszkańców burmistrz.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości Pniewska Orkiestra Dęta zagrała „Wiązankę Pieśni Żołnierskich” oraz „Rotę”. Na drugą część uroczystości, mieszkańcy przeszli przy akompaniamencie orkiestry do nowej sali Centrum Kultury. Tutaj mieszkańcy pośpiewali sobie patriotyczne pieśni. Grał kwintet instrumentów dętych blaszanych „Masterbrass”, któremu towarzyszyła wokalistka. Zespół wykonywał polskie pieśni patriotyczne. Mieszkańcy zaopatrzeni przez pracowników Centrum Kultury w teksty pieśni, mogli przypomnieć sobie słowa i melodię między innymi „Czerwonych maków”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Marsza Pierwszej Brygady”. Koncert zakończył się wykonaniem jednej z młodszych pieśni patriotycznych „Mury” Jacka Kaczmarskiego, w opracowaniu na kwintet dęty.

Zwieńczeniem głównych obchodów Dnia Niepodległości w Pniewach był poczęstunek rogalami, wypieczonymi przez pracowników Centrum Kultury.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie u góry: W ramach pniewskich obchodów Dnia Niepodległości wystąpił zespół „Masterbrass”

 

Poprzedni
Następny