15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Unijne miliony czekają na rozdanie

Dolina Samy po reaktywacji bierze się do roboty

Szamotulscy radni gminni wyrazili ostatnio wolę „kontynuacji współdziałania w ramach Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dolina Samy”. Radną Grażynę Augustyniak zainteresowały zyski jakie z dotychczasowego „współdziałania” z Doliną Samy odniosła gmina Szamotuły.

Lokalna Grupa Działania Dolina Samy powstała w 2008 roku. Objęła swoim zasięgiem cztery sąsiadujące ze sobą gminy położone w powiecie poznańskim oraz szamotulskim: Rokietnicę, Tarnowo Podgórne, Kaźmierz i Szamotuły. LGD podejmowało działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich wdrażając Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2007 – 2013. W ostatnich latach Dolina Samy zamarła. Ale kilka miesięcy temu podjęto decyzję o reaktywacji stowarzyszenia, powołano nowy zarząd z Karoliną Miarką z Rokietnicy na czele.

W kwietniu radny Bartosz Węglewski informował: „Stowarzyszenie LGD Dolina Samy wraca z nowymi siłami i pomysłami! Zależy nam, aby informacja o konsultacjach dotycząca budowania nowej strategii zaczęła docierać do Was już od dziś! To Wy zdecydujecie w jakich obszarach popłynie wsparcie finansowe w ramach naszych działań!”

Dzisiaj przyjęliśmy uchwałę o wyrażeniu woli współdziałania z LGD Dolina Samy. Wiadomo, że to stowarzyszenie działa już kilkanaście lat. Wcześniej było Porozumienie Dorzecza Rzeki Samy, które w pewnym momencie zostało zaniechane – przypomina Grażyna Augustyniak. – Proszę o informację co dotychczas w ramach tego stowarzyszenia zostało zrealizowane, lub jest w trakcie realizacji, dla gminy Szamotuły. Bo skoro podejmujemy współpracę, to chcę wiedzieć co zostało zrealizowane – docieka radna.

– LGD przygotowuje teraz nową strategię rozwoju, z której będą mogli skorzystać nasi przedsiębiorcy po jej opracowaniu, ponieważ będą nowe środki unijne do rozdania, to będzie kilka milionów, które stowarzyszenie pozyska. Nasi mieszkańcy będą mogli z tego korzystać – wyjaśnia Węglewski.

Przede wszystkim były działania na rzecz lokalnych przedsiębiorców, tego naprawdę było bardzo dużo – podkreśla były prezes Doliny Samy, Maciej Adamski. – Tak z pamięci wymienię: zbudowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową aż do lasku pod Baborówkiem, boiska w Baborówku oraz przy szkołach w Otorowie i Brodziszewie, przeprowadziliśmy rewitalizację stawów w Otorowie i Przecławiu. To najważniejsze zadania, za około dwa miliony złotych.

W minionym tygodniu ruszyły zapowiadane przez Węglewskiego konsultacje społeczne. „W związku z rozpoczęciem okresu przygotowawczego organizujemy konsultacje społeczne. Wspólnie twórzmy nową lokalną strategię. Serdecznie zapraszamy!” – czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Pierwsze spotkanie, w miniony wtorek, odbyło się w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Kaźmierzu. Rozmawiano o potrzebach rozwojowych i potencjale obszaru LGD oraz oczekiwaniach jego mieszkańców. Zebrani, pod kierunkiem prezes Karoliny Miarki, starali się określić mocne i słabe strony oraz szanse oraz zagrożenia występujące na obszarze działania LGD. Podczas zebrania podjęto próbę wyznaczenia wstępnych kierunków pracy i założeń do nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023 – 2027.

Dzisiaj, 13 czerwca o godz. 18.00, w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Piotra Skargi w Szamotułach odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne.

(mal)

FOTO: Pierwsze zebranie konsultacyjne odświeżonej Doliny Samy miało miejsce w miony wtorek w Kaźmierzu

Poprzedni
Następny