– Koszty opału rosną niesamowicie – alarmuje Heckert
Niektóre polskie samorządy wprowadziły ograniczenia i zakazy dotyczące palenia w piecach oraz tradycyjnych kominkach. Jako pierwszy w Polsce zakaz palenia drewnem, a więc i używania kominków, wprowadził Kraków. W Polsce za sprawą walki ze smogiem na cenzurowanym znalazły się nie tylko tzw. kopciuchy, ale w ogóle używanie jako opału węgla oraz drewna.
W naszym województwie, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 2017 r., od 1 stycznia 2026 r. będą musiały być wymienione kominki i piece nie spełniające wymogów określonych w Ekoprojekcie, chyba, że urządzenie osiąga sprawność 80 procent. Już od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN, a od 1 stycznia 2028 nie będzie można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klasy III i IV tej normy.
Zakazy i ograniczenia dotyczące palenia drewnem w kominkach nie podobają się szamotulskiemu radnemu Łukaszowi Heckertowi. Radny zastanawia się, czy nie można by przesunąć terminów wejścia w życie ograniczeń wynikających z uchwały sejmiku.
– Koszty opału rosną niesamowicie. Dlatego proponuję, aby wystosować wniosek o przesunięcie terminów przez odpowiednie instytucje – proponował na jednej z poprzednich sesji rady miejskiej.
Wagę problemu poruszonego przez Heckerta dostrzegł wiceprzewodniczący rady miejskiej Marek Pawlicki: – Sprawa jest ciekawa. Rzeczywiście, może na posiedzeniu komisji rolnictwa warto szerzej pochylić się nad tą sprawą. Łatwo nakładać obowiązki na mieszkańców, ale możliwości finansowe są znikome, a oprócz możliwości finansowych możliwość zastąpienia jednego źródła energii drugim źródłem. Nie jest to taka prosta sprawa, aby dostać odpowiednią ilość mocy jaka jest niezbędna do funkcjonowania danego gospodarstwa.
Szef komisji rolnictwa Lucjan Ratajczyk obiecał zająć się sprawą i tak też się stało. Na ostatniej sesji rady przedstawił projekt apelu adresowanego do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie wydłużenia terminów użytkowania urządzeń służących do ogrzewania budynków i lokali mieszkalnych.
– Apel ten jest kierowany do sejmiku dlatego, że z dniem 1 stycznia 2024 roku wygasa termin używania pieców, kominków i kóz do ogrzewania lokali mieszkalnych, a z dniem 1 stycznia 2026 używania pieców III i IV generacji. Występujemy z prośbą o wydłużenie tego terminu przynajmniej do 1 stycznia 2028 roku – wyjaśnia Ratajczyk. Radni apel poparli jednogłośnie.
(mal)