15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

U przyjaciół strażaków

Pniewianie zainteresowani pracą służb

            Raz w roku, w połowie września mieszkańcy Pniew mogą wejść do remizy strażackiej, zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponują pniewscy druhowie, zadać pytania dotyczące służby, a także strażackiego wyposażenia. Z możliwości tych najchętniej korzystają najmłodsi mieszkańcy.

W dzieciństwie każdy chłopak – a przynajmniej większość – marzył o tym, by zostać strażakiem. Od kilkunastu lat coraz chętniej mundury zakładają dziewczyny i dorosłe kobiety. Trend widoczny jest również w Pniewach, gdzie z roku na rok liczba przedstawicielek płci pięknej nie maleje.

„U przyjaciół strażaków” – taki tytuł noszą coroczne spotkania mieszkańców miasta z druhami. Tegoroczny festyn miał miejsce w niedzielę 17 września. Strażacy przygotowywali się do tego wydarzenia sumiennie. W dniach poprzedzających festyn uporządkowano nie tylko strażnicę, ale także teren wokół. Następnie przygotowano odpowiednie rekwizyty. Nieodłącznymi elementami każdych strażackich pokazów są wraki samochodów. To na nich druhowie prezentują sprzęt do rozcinania samochodów, niezbędny podczas ratowania uczestników wypadków komunikacyjnych. Na dziedzińcu remizy zaprezentowano szereg specjalistycznych mundurów, wykorzystywanych podczas akcji. Dla najmłodszych – dwa stanowiska z sikawkami, aby już za młodu złapały bakcyla. I oczywiście wozy strażackie, z możliwością dotknięcia każdego elementu ich wyposażenia, a także łódź służąca do ratownictwa wodnego. Gratka dla chłopaków i dziewczyn niebywała. Dla nieco starszych, zainteresowanych ratownictwem – pokaz pierwszej pomocy na fantomie. Ale nie wszystkich interesuje sprzęt strażacki. O tych też druhowie pomyśleli, organizując zabawę na dmuchanych zamkach.

Podczas „drzwi otwartych” u strażaków po raz pierwszy zaprezentowała się utworzona niedawno Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: paradnym marszem, umiejętnościami, które już nabyli oraz przygotowaniem i obsługą stoisk ze słodkim poczęstunkiem. Młodych kandydatów do służby ochotniczej jest ok. 30. W okresie letnim sumiennie uczestniczyli w zajęciach, które w pierwszej kolejności miały ich przygotować do wrześniowego spotkania z mieszkańcami.

Goście festynu przy remizie mogli zapoznać się nie tylko ze specyfiką służby strażackiej. Pod siedzibę straży przyjechał radiowóz policyjny oraz karetka Zespołu Ratownictwa Medycznego. Każdy mógł obejrzeć z bliska pojazdy wykorzystywane w tych służbach.

Festyn „U przyjaciół strażaków” cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Strażacy odbyli setki ciekawych rozmów, odpowiadali na pytania nurtujące pniewian. Druhowie podziękowali za pomoc w organizacji festynu gminie Pniewy, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego, Komendzie Powiatowej Policji w Szamotułach, SPZOZ w Szamotułach, zaprzyjaźnionym jednostkom OSP z Podrzewia i Sędzin oraz pniewskim firmom.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Najmłodsi strażacy dali pokaz swoich umiejętności

Poprzedni
Następny