15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Przecław nie spoczywa na laurach

Sołtys chce, by świetlica tętniła życiem

W Przecławiu, w obecności wiceburmistrza Szamotuł Dariusza Wachowiaka, uroczyście oddano do użytku pięknie wyremontowaną średnią salę w świetlicy wiejskiej.

Dawniej działała w niej siłownia. W ramach przeprowadzonych prac, wylano samopoziomujące posadzki. Ułożono na  nich panele winylowe, imitujące drewno. Zagruntowano ściany, trzykrotnie malując je białą farbą. Odnowiono także korytarz. Gospodarz wioski Piotr Gołębiak, posiadający uprawnienia w dziedzinie elektryki, wymienił ponad 80 świetlówek, także w toaletach świetlicy, na nowoczesne, ledowe. W efekcie wartość rachunków za energię elektryczną znacznie spadły.

Na remont sołectwo wydało około 10 tys. zł. Inwestycję udało się zrealizować dzięki społecznemu zaangażowaniu. Posadzki samopoziomujące wylali Andrzej Byczyk i Paweł Siedlik. Panele winylowe układali Justyna i Marcin Zych. Wnętrze malowali Monika Ciok, pan Rafał i sołtys wraz z żoną. Gospodarz wioski, jego żona i pan Rafał wykonywali również porządki po zabiegach inwestycyjnych.

Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy mi pomogli w tym przedsięwzięciu. Dziękuję za ciepłe posiłki Born in Fire (punkt gastronomiczny oferujący w Przecławiu pizzę), które dawały nam energię – wyraża wdzięczność za udzielone wsparcie sołtys Piotr Gołębiak.

Zmodernizowane pomieszczenie wykorzystywane będzie do relaksu i gimnastyki. Już zaczęły się w nim zajęcia z jogi i pilatesu, w trakcie których instruktarzu udziela Anna Majewska. Zgłaszają się też chętni na aerobik i do klubu malucha. W świetlicy istnieje również duża sala, nadająca się na większe spotkania, uroczystości, imprezy okolicznościowe. Poza tym, mieszkańcy Przecławia mają do dyspozycji małą salę tzw. dydaktyczną. Ma ona służyć między innymi nauce języka angielskiego. Rozwijają w niej swoje talenty dzieci, korzystające z zajęć artystyczno-kreatywnych pod okiem Katarzyny Jung. Łącznie świetlica zajmuje powierzchnię ok. 300 m kw. Mieści się w niej także zaplecze kuchenno-gastronomiczne.

Mój zamysł jest taki, żeby świetlica była otwarta od rana do wieczora, żeby cały czas coś się w niej działo. Wyremontowana sala będzie też wynajmowana na ćwiczenia jogi. To pozwoli pozyskiwać fundusze dla sołectwa i gminy – oznajmia Piotr Gołębiak.

Gospodarz wioski planuje już następne inwestycje. Chodzi między innymi o pozbycie się przestarzałego pieca olejowego w świetlicy i zastąpienie go elektrycznym ogrzewaniem przy użyciu urządzeń solarnych. W średniej sali, ciepłe powietrze ma być rozprowadzane nie przez głośno szumiącą dmuchawę jak dotychczas, ale przy pomocy panela sterowanego promieniami podczerwieni.

Chcę założyć w świetlicy szerokopasmowy Internet z łączem światłowodowym. Umożliwi mi on zarządzanie ogrzewaniem bez konieczności wychodzenia z domu, poprzez korzystanie z aplikacji, podającej ile zużyto prądu. Zamierzam również dokończyć modernizację wiaty przed świetlicą. Musimy zadbać o to, by nasza miejscowość odpowiednio się prezentowała mając estetyczne otoczenie. Przez wioskę  przejeżdża wielu turystów, miłośników rekreacji, podążając biegnącym przez Przecław „Szlakiem stu jezior” – wypowiada się P. Gołębiak.

Obecnie miejscowość sąsiadująca z pobliskim Pamiątkowem dysponuje rocznym budżetem w wysokości blisko 24 tys. zł, wykorzystywanym na bieżące wydatki i ogólne utrzymanie wioski. Fundusz sołecki Przecławia, pożytkowany na lokalne przedsięwzięcia służące miejscowej społeczności, wynosi 56 950 zł.

 

FOTO: Zmodernizowane pomieszczenie wykorzystywane będzie do relaksu i gimnastyki. Już zaczęły się w nim zajęcia z jogi i pilatesu

Poprzedni
Następny