15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sztafeta przez wieki w Zajączkowie

Będą się ścigać zabytkowe traktory

            Po raz szósty w Zajączkowie odbędzie się impreza plenerowa „Wyścig przez Wieki”. W tym roku po raz pierwszy odbędą się zawody dla dzieci Hobby Horse. Imprezę zaplanowano na 18 września.

„Wyścig przez wieki” to cykliczna impreza, organizowana rokrocznie w gospodarstwie agroturystycznym „Cisawy Koń” w Zajączkowie. Ozdobą corocznego festynu jest tytułowy wyścig przez wieki, a także wyścigi traktorów. Mirosław Biedziak będzie gościł w swoim gospodarstwie miłośników zwierząt i motoryzacji w niedzielę 18 września. Coroczny główny punkt programu czyli wyścig przez wieki to sztafeta, składająca się z biegacza, jeźdźca, zaprzęgu, rowerzysty, motocyklisty, traktorzysty i kierowcy samochodu. Zbudowane w ten sposób drużyny walczą przede wszystkim z trasą wyznaczoną w naturze i z czasem, a korespondencyjnie rywalizują ze sobą.

Niedzielny festyn w Zajączkowie rozpocznie się ok. 12.40 pokazem ras psów, a następnie zawodami Hobby Horse czyli dziecięcymi konikami na kiju. Na godz. 13.10 zaplanowano pokaz ras i maści koni. Godzinę później uczestnicy imprezy obejrzą ptaki drapieżne i wysłuchają historii sokolnictwa na naszych ziemiach. Zręcznościowe zawody motocyklistów zaplanowano na godz. 14.30. O 15.00 wystartuje tytułowy „Wyścig przez Wieki” o Puchar Burmistrza Gminy Pniewy. Ta rywalizacja przyciąga największe tłumy kibiców. Niemniej efektowne są wyścigi zabytkowych traktorów, które zaplanowano na godz. 17.00 jako ostatnią atrakcję popołudnia w Zajączkowie. – Celem imprezy jest propagowanie aktywności sportowo-turystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem sportów konnych i rowerowych, a także kulturowej poprzez ukazywanie pasji do pojazdów zabytkowych. Organizując tego typu wydarzenia przyczyniamy się do propagowania więzi międzypokoleniowej, wzmacniania więzi rodzinnych jak również promowania gminy Pniewy, Zajączkowa oraz organizacji biorących udział w imprezie. Podczas festynu będzie można podziwiać nie tylko zmagania sportowe, ale również pojazdy, które dziś trudno spotkać na drogach, a są w posiadaniu pasjonatów – począwszy od rowerów poprzez motocykle, a na samochodach i traktorach skończywszy – mówi gospodarz festynu Mirosław Biedziak.

Organizatorem zajączkowskiego „Wyścigu przez wieki” są: Stowarzyszenie Miłośników Koni i Sportów Konnych „Luzak”, Stowarzyszenie Rowerzystów „Odjechani Team” oraz Stowarzyszenie Miłośników Zabytkowej Motoryzacji „Pasjonat”.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Coroczną atrakcją festynu w Zajączkowie są wyścigi traktorów

Poprzedni
Następny