15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Radio Poznań nadawało na żywo z naszych okolic

Gmina Obrzycko dla radiowych słuchaczy

Lubiany program z wakacyjnego cyklu „Wielkopolska dla Ciebie” Radio Poznań zrealizowało w poniedziałek 29 sierpnia w gminie Obrzycko. To nie pierwszy raz, gdy radiowcy pojawili się w naszym powiecie. Na początku sierpniu odwiedzili gminę Pniewy.

W gminie Obrzycko zrealizowano ostatni podczas tych wakacji program z serii „Wielkopolska dla Ciebie”. Kilkuminutowe wejścia na żywo następowały kolejno o godz. 9:50 z parkingu przed Urzędem Gminy, o 10:45 z kościoła w Słopanowie, o 11:45 z Kobylnik zaś o godz. 12:50 z przystani w Zielonejgórze.

Prowadzącym był redaktor Franciszek Walerych, który wprowadzał ciepłą i pozytywną atmosferę i na luzie rozmawiał z przedstawicielami gminy Obrzycko także, gdy transmisje na żywo się kończyły.

Redaktora Walerycha zaskoczyły tzw. okoliczności przyrody tuż obok gmachu Urzędu Gminy, czyli widok pasących się krów, pszczelich ulic i rzeki Samy. – Sielski mamy widoczek z okien naszego urzędu – potwierdziła wójt Irena Rakowska. – Czy cała gmina wygląda tak sielsko? – zapytał Walerych. – Myślę, że tak – bez namysłu odparła pani wójt.

Głównym tematem tego wejścia na żywo okazała się działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrzycku, przedstawiona dyrektorkę Małgorzatą Vowie. – Gmina pod pewnymi względami tajemnicza i kryje sporo ciekawostek – stwierdził Walerych, uruchamiając opowieść sekretarza gminy i znanego krajoznawcy Pawła Mordala, który towarzyszył ekipie podczas całego tournée. Poszukiwania interesujących faktów były skrupulatne, bo radiowcy już wiedzieli, że w gminie istnieją miejscowości Zielonagóra (pisana łącznie), ale także Lizbona i Ameryka.

 

RB

Na zdjęciu u góry: Motylki i mole książkowe przyszły na przystań w Zielonejgórze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrzycku. Przyniosły deskę z napisem nomen omen „Czytanie jest w dechę!”

 

Słuchacze mogli przekonać się, że Iwona Popiela jest najlepszą przewodniczką po kościele w Słopanowie. Co ciekawe, gdy redaktor Walerych stawał pod diabłem, zaczynał gubić się sygnał mikrofonu, bezprzewodowo komunikującego się z wozem transmisyjnym. Pod karczmarką siła sygnału był już wystarczająca

 

Przed kościołem panie z KGW Słopanowo poczęstowały gości domowymi wypiekami. Redaktor Walerych wybrał drożdżówkę: – Czy była pieczona na masełku? – zapytał badawczo. – To tajemnica…  – usłyszał odpowiedź

Poprzedni
Następny