15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Szpital przeszedł olbrzymią metamorfozę”

Minister zdrowia promował w Szamotułach projekt „Dostępność plus dla zdrowia”

Celem rządowego projektu „Dostępność plus dla zdrowia” jest dostosowanie szpitali oraz placówek POZ do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami, wśród których należy wymienić m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży, a nawet dzieci. Udział w projekcie daje uczestniczącym w nim ośrodkom szansę na rozwój, modernizację i przede wszystkim stworzenie przyjaznej przestrzeni dla pacjentów, zwłaszcza tych ze szczególnymi potrzebami. O programie mówił w miniony czwartek w Szamotułach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dostosowanie, czyli wprowadzenie udogodnień, obejmuje trzy zasadnicze obszary: architektoniczny, cyfrowy oraz informacyjno-komunikacyjny. Przystąpienie do projektu „Dostępność plus dla zdrowia” oznacza dla placówki możliwość pozyskania środków finansowych m.in. na budowę wind i podjazdów, odpowiednie oznaczenie i oświetlenie pomieszczeń, doposażenie punktów rejestracyjnych i gabinetów lekarskich w dodatkowy sprzęt. Wsparcie udzielone w projekcie może być również przeznaczone na przygotowanie miejsc parkingowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przystąpienie do projektu umożliwia także personelowi placówek udział w szkoleniach, które organizuje Ministerstwo Zdrowia w komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Szpital przyjazny niepełnosprawnym

Pula środków uruchomionego w 2019 roku programu miała być przeznaczona na podniesienie jakości infrastruktury pod kątem zapewnienia takich funkcjonalności, które będą powodowały, że osoby z niepełnosprawnościami będą swobodnie się poruszały, będą miały komfort obsługi w placówkach medycznych – powiedział minister Niedzielski na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartkowe przedpołudnie w szamotulskim szpitalu. Jak zaznaczył, w programie „Dostępność plus” udział wzięło w skali kraju 70 szpitali i 270 gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym nasz szpital oraz przyszpitalny POZ. Wartość projektu wyniosła 352 mln zł (w tym 297 mln dofinansowania z UE), z czego do Szamotuł trafiło blisko 2,7 mln zł.

To są środki, które przeznaczyliśmy na to, aby polskie szpitale, polskie przychodnie, były bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj jesteśmy w Szamotułach, w których zarówno POZ, jak i szpital, skorzystały z tych środków – podkreślał minister. – I środki te są naprawdę wykorzystywane. Tutaj, w Szamotułach, mamy do czynienia już z jednym projektem ukończonym, bo POZ jest projektem zakończonym, natomiast w szpitalu zakończenie projektu jest kwestią miesiąca.

Uczestniczący w konferencji wojewoda Michał Zieliński przypomniał, że szamotulski szpital i samorząd powiatowy chętnie uczestniczą w rozmaitych programach, dzięki czemu pozyskały blisko 10 mln zł dofinansowań. – To był zakup karetek, remont pomieszczeń na potrzeby zakładu fizjoterapii – wskazywał Zieliński. – Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich kilku lat szpital w Szamotułach przeszedł olbrzymią metamorfozę – dodał.

„Mamy kolejne pomysły”

Nasz szpital otrzymał dwa granty w ramach programu „Dostępność plus”, jeden na szpital, drugi na gabinet lekarza rodzinnego – wyjaśniał szczegóły udziału w projekcie dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak. – Nie zmarnowaliśmy tych pieniędzy, ale żeby przystąpić do prac, najpierw poprosiliśmy organizacje skupiające osoby z niepełnosprawnościami, żeby wykonały nam audyt naszego budynku, naszych usług. I okazało się, że mamy bardzo dużo do zrobienia. Wobec tego program „Dostępność plus” stał się dla nas priorytetem. Dlatego, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły na terenie szpitala czuć się swobodnie i być odpowiednio obsługiwane. Zakupy, których dokonaliśmy, były ogromne.

Szpital przede wszystkim skupił się na usunięciu barier architektonicznych.

Remontujemy wszystkie klatki schodowe, nakładamy odpowiednie wykładziny, wymieniliśmy poręcze, poziomy pomiędzy piętrami niwelujemy za pomocą specjalnych podnośników – wyliczał Pawelczak. – Wdrożyliśmy aspekt lżejszej pracy i wygody personelu, mamy nowe łóżka dla osób niepełnosprawnych – wszystkie są regulowane elektrycznie – mamy wózki, którymi możemy przewozić pacjentów w pozycji siedzącej, leżącej, a nawet klęczącej, mamy informacje dla pacjentów w systemie Braille’a, mamy elektronicznego tłumacza tłumaczącego z języka migowego.

Szpital, dzięki rządowemu wsparciu, przygotował się na obsługę pacjentów z otyłością. A takich osób, jak podkreśla dyrektor Pawelczak, trafia do szpitala coraz więcej. Nie tylko wózki i meble przygotowano dla zmagających się z nadwagą, ale dla obsługi takich pacjentów przystosowany został tomograf. Teraz może przyjąć osobę ważącą nawet 300 kg. Wreszcie szpital przeszkolił 100 osób personelu w zakresie obsługi niepełnosprawnych pacjentów.

Pierwszy, olbrzymi krok do przyjmowania osób z niepełnosprawnościami został wykonany. Mamy kolejne pomysły, ale będziemy czekali na możliwości finansowe – podsumował Pawelczak.

(mal)

 

– Największa część inwestycji skierowana jest na usuwanie barier architektonicznych – podkreślał minister Adam Niedzielski. – Ale ważne jest też, żeby komunikacja z osobami niepełnosprawnymi, która odbywa się za pomocą środków cyfrowych, była zgodna z tymi standardami, które obecnie panują

 

Szamotulski szpital otrzymał w ramach programu „Dostępność plus dla zdrowia” prawie 2,7 mln zł. – Nie zmarnowaliśmy tych pieniędzy – zapewniał dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak

Poprzedni
Następny