15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Niespodzianka w Zapuście

Nietypowy finał wyborów sołtysa i rady sołeckiej

W maju Agata Bober złożyła rezygnację z funkcji sołtysa Zapustu. W zarządzeniu z 12 lipca burmistrz Roman Napierała wyznaczył termin zebrania wiejskiego i wyborów jej następcy.

Wybory odbyły się wieczorem w poniedziałek 24 lipca w świetlicy wiejskiej. Zebraniu przewodniczył zastępca burmistrza Janusz Stanke, chociaż obecny był również burmistrz Roman Napierała. Uprawnionych do głosowania było stu mieszkańców, a na umówioną godzinę 19:00 przyszło piętnaścioro. Wymagane kworum wynosiło 25 osób. Trzeba było więc zaczekać kwadrans, żeby rozpocząć zebranie w drugim terminie. Wtedy na liście uczestników zapisanych było już 19 osób.

Gdy Janusz Stanke poprosił o podanie kandydatów na sołtysa, zapadła cisza, tylko raz po raz przerywana szeptanymi komentarzami „Nie ma chętnych”. Zastępca burmistrza ponowił pytanie i znów zrobiło się cicho. W końcu z sali padła kandydatura… Agaty Bober.

– Jeśli nie ma innych chętnych… – skomentowała wskazana, po czym wyraziła zgodę na kandydowanie. Kilkanaście minut później okazało się, że w tajnym głosowaniu poparcia udzieliło jej 18 z 19 uczestników zebrania.

Zgodnie ze statutem sołectwa trzeba było również wybrać nowy skład rady sołeckiej. Agata Bober stwierdziła: – Bardzo dobrze współpracowało się z poprzednią radą.

Sugestia została wysłuchana i mieszkańcy Zapustu bez cienia wątpliwości wybrali Olgę Jądrzyk, Marzenę Kasper i Joannę Perz. Nowa rada sołecka ma więc ten sam skład, co do tej pory.

Za kilka tygodni możemy spodziewać się kolejnego zebrania w Zapuście w sprawie podziału funduszu sołeckiego na rok 2024, który wyniesie 22 2045,88 zł.

Nikt nie skorzystał z obecności burmistrzów, żeby zrecenzować świeżo zainstalowany, przezroczysty dach nad tarasem świetlicy wiejskiej. Część mieszkańców Zapustu jest nim rozczarowana. Uważają, że powinien zakrywać cały taras, a nie tylko jego połowę. I zgłaszali taką potrzebę na długo przed przygotowaniem jego dokumentacji. Fakt, że w programie zebrania nie przewidziano punktu „wolne głosy i wnioski”.

RB

 

Foto u góry:

W poniedziałek 24 lipca mieszkańcy Zapustu wybrali wypróbowaną sołtys i radę sołecką

 

Modernizacja tarasu, budowa podjazdu dla niepełnosprawnych i montaż przezroczystego zadaszenia przy świetlicy kosztowały gminę 194 893,50 zł brutto. Nie wszyscy są zadowoleni z kształtu dachu

Poprzedni
Następny