15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szkoła za ponad 26 mln złotych

Wykonawca dostał czas do kwietnia 2023 r.

W poniedziałek 16 maja zawarto umowę między Urzędem Miasta i Gminy Wronki a poznańskim przedsiębiorstwem Agrobex Budownictwo Sp. z o.o. na rozbudowę Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi. Dotyczy jednej z największych inwestycji gminy Wronki w ostatnich dekadach.

Firma z Poznania złożyła jedyną ofertę. Na szczęście jest to przedsiębiorstwo znane w Wielkopolsce, mające 30-letnie doświadczenie na rynku. Wartość umowy wynosi 26 690 515,50 zł brutto, przy pierwotnej wartości zamówienia 16 340 085 zł. Za zgodą radnych gmina wykrzesała brakujące miliony w budżecie na rok 2022 i wpisała je także do prognozy finansowej na 2023 r.

Wykonawca dostał 330 dni na realizację, co oznacza, że termin upłynie w kwietniu 2023 r. Pełnobranżowy nadzór inwestorski na zlecenie UMiG Wronki będzie prowadzić biuro Ownibud – Kompleksowa Obsługa Inwestycji Budowlanych Karol Krause z Poznania, za kwotę 147,6 tys. zł.

We wtorek 17 maja plac budowy został przekazany wykonawcy. W pierwszej kolejności ruszy przygotowanie terenu, wycinka drzew, które kolidowałyby z nowym gmachem i rozbiórka dwóch pawilonów z 1958 i 1999 r. Najstarszy budynek szkolny z 1897 r. pozostanie nietknięty i w przyszłości zmieni zastosowanie. A teraz pomoże przetrwać uczniom i nauczycielom czas rozbudowy, podobnie jak oddany do użytku w 2021 r. pawilon o konstrukcji modułowej.

Zamówienie obejmuje budowę nowego gmachu szkolnego połączonego z halą sportową (ulokowanego w miejscu rozebranych), wielofunkcyjnego boiska zewnętrznego, boiska do streetballu, kotłowni gazowej z zapleczem i infrastrukturą, placów zabaw, skoczni w dal, chodników, miejsc postojowych, montaż siłowni zewnętrznej i elementów małej architektury. W nowym budynku znajdzie się osiem sal lekcyjnych, szatnie, gabinety specjalistyczne, biblioteka z czytelnią, archiwum i patio. W zakresie obowiązków wykonawcy jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Podczas posiedzenia komisji oświaty w środę 18 maja radny Sławomir Śniegowski dopytywał się, czy gmina pracuje nad alternatywnym wyjazdem spod szkoły, który pozwoliłby częściowo rozładowywać potencjalnie niebezpieczny „kocioł”, powstający przed ósmą raną przy wyjeździe z ul. Szkolnej na główną Szamotulską.

– Optymalna byłoby i poprawa bezpieczeństwa wyjazdu z ul. Szkolnej w Szamotulską, i budowa rozwiązania alternatywnego. Jedno z tych rozwiązań jest na szybko, a drugie na najbliższe lata. Przebudowę ul. Szkolnej już projektujemy, żeby jak najszybciej ten ruch usprawnić. Wytyczenie innego kanału komunikacyjnego to jest kwestia przygotowania i przyjęcia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, a to musi potrwać kilka lat – odparł zastępca burmistrza Robert Dorna.

RB

 

Na zdjęciu: Od wtorku 17 maja wykonawca dysponuje placem budowy przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi. Zabrał się do pracy na wysokich obrotach. Termin 330 dni jest wbrew pozorom dość wyśrubowany. Z pewnością trochę tego czasu odbierze mu zima 2022/2023

Poprzedni
Następny