15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Powiatowy Dzień Strażaka w Obrzycku

Uroczysty apel na rynku i festyn na przystani

Każdego roku bazą powiatowych obchodów Dnia Strażaka jest inna gmina. W tym roku zostało na nią wybrane Obrzycko. W sobotę 14 maja zjechały się tutaj delegacje ochotniczych straży pożarnych, komendy szamotulskiej PSP i zaproszeni goście. Uroczystości śledzili z nieukrywaną ciekawością mieszkańcy Obrzycka i okolic.

Pierwszym punktem święta była msza w intencji strażaków powiatu szamotulskiego, ochotników i zawodowców, czynnych i nieżyjących, oraz pracowników cywilnych straży, odprawiona w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku. Koncelebrowali ją kapelan strażaków z naszego powiatu, ks. kanonik Mariusz Marciniak i ks. proboszcz Grzegorz Baranowski.

Po nabożeństwie nastąpił krótki przemarsz spod kościoła na obrzycki rynek w obstawie policjantów, którzy na chwilę zatrzymali ruch. Na czele szli muzycy Wronieckiej Orkiestry Dętej, zapewniający stosowną oprawę muzyczną, a dalej poczet sztandarowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, pododdział Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, prowadzony przez aspiranta sztabowego Łukasza Wiernickiego, poczty sztandarowe i delegacje jednostek ochotniczych straży pożarnych z całego powiatu.

 

Wyzwanie, zaszczyt i obowiązek

Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie Marta Kubiak i Jakub Rutnicki, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, starosta powiatu szamotulskiego Beata Hanyżak, miejscy i gminni radni, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu szamotulskiego, zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu brygadier Robert Natunewicz, prezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szamotułach dh Zenon Pawlaczyk, zastępca komendanta powiatowego policji w Szamotułach, prezesi zarządów miejsko-gminnych i gminnych ZOSP, komendanci gminni OSP oraz inni druhowie OSP powiatu szamotulskiego, przedstawiciele nadleśnictw Oborniki, Pniewy i Wronki, policji, Zakładu Karnego we Wronkach, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach.

– Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie, zaszczyt i obowiązek. To trudna służba, odpowiedzialna i pełna wyrzeczeń, nieoceniona w walce z żywiołami. Pamiętamy, że w latach, kiedy społeczności małych miasteczek i wsi nie miały tak szerokiego dostępu do dóbr kulturalnych, straż wypełniała tę pustkę, organizując życie lokalnej społeczności, wspomagając obchody ważnych narodowych rocznic, uroczystości kościelnych, zawodów strażackich, czy festynów wiejskich. I tak zostało do dzisiaj. Trudno wyobrazić sobie naszą samorządową rzeczywistość bez was, druhowie-strażacy – chwaliła wójt gminy Obrzycko Irena Rakowska, dodając, że dziś strażacy muszą reagować na bardzo zróżnicowane zdarzenia i umieć korzystać ze specjalistycznego sprzętu.

 

„Jest zastępstwo”

Burmistrz Obrzycka Igor Kołoszuk przypomniał zasługi gospodarzy uroczystości, druhów z OSP Obrzycko, którzy byli motorem napędowym akcji zakończonych wygranymi w ogólnopolskich konkursach na największą frekwencję w wyborach prezydenckich, a później na największy procent szczepień przeciw koronawirusowi. Miasto zyskało dzięki temu niebagatelne 1,9 mln złotych w dotacjach-wygranych.

– Dziękuję również naszej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, która tak licznie się tutaj stawiła. To jest bardzo budujące, gdy patrzymy na was i widzimy, że jest zastępstwo. Już niedługo zaczniecie wyjeżdżać na akcje. Życzę wam wszystkim tyle powrotów, co wyjazdów – dodał burmistrz.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, starszy brygadier Ireneusz Pers przywitał gości i przypomniał, że w 2022 r. (dokładnie 1 lipca) minie 30 lat od powołania Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej. Powiedział również: – Do niedawna straż pożarna była kojarzona tylko z pożarami, ale w obecnym czasie walka z nimi to tylko 20% codziennej działalności. Podejmujemy głównie działania ratownicze i to w coraz szerszym zakresie. Wcześniej pandemia koronawirusa, a w tym roku pomoc uchodźcom z Ukrainy pokazały, jak wszechstronną i uniwersalną służbą jest straż pożarna. Postęp cywilizacyjny stwarza wiele zagrożeń, do przeciwdziałania którym potrzebni są odpowiednio wyszkoleni ludzie dysponujący właściwym sprzętem. Na przestrzeni wieków zmieniała się struktura, organizacja i metody działania straży pożarnej. Nie zmienił się główny cel jej istnienia: walka z żywiołami, pomoc wszystkim, których życie i zdrowie jest zagrożone.

Komendant podkreślił bardzo ważną rolę ochotniczych straży pożarnych w służbie ratowniczej i zadeklarował pomoc w ich doposażaniu i szkoleniach.

 

Docenieni aktywni i zasłużeni

Po podniesieniu flagi na koszu strażackiego wysięgnika nastąpiło odznaczenie strażaków-ochotników medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”. Złote medale tej kategorii otrzymali druhowie Daniel Adamczak (OSP Binino), Michał Jądrzyk (OSP Ostroróg) i Tomasz Szulc (OSP Ostroróg), a srebrne – Piotr Gumny (OSP Ostoróg), Janusz Nowak (OSP Ostroróg), Patryk Ruta (OSP Ostroróg) i Artur Smułkowski (OSP Ostroróg).

Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej przekazano potwierdzenia awansów na wyższe stopnie służbowe. Kapitan Bartosz Chałupka otrzymał awans na starszego kapitana, a młodszy aspirant Piotr Zabiszak – na aspiranta. Młodsi ogniomistrzowie Marcin Damse, Marek Jaworski i Paweł Urban zostali awansowani na ogniomistrzów. Starszy sekcyjny Dariusz Marciniak awansował na młodszego ogniomistrza, sekcyjna Dagmara Stolaś – na starszą sekcyjną, a strażak Dawid Turowski na starszego strażaka.

Pisemne decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego otrzymali strażaków-seniorzy, druhowie Edmund Wilczyński (OSP Ostroróg), Feliks Burdajewicz (OSP Ostroróg), Henryk Józef Greczka (OSP Ostroróg), Franciszek Nowakowski (OSP Otorowo), Wiesław Kramm (OSP Koźle), Roman Kałek (OSP Otorowo) i Jan Kubacki (OSP Brodziszewo).

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

 

Słopanowo w nowym wozie

Przekazanie kluczyków do nowego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Renault dla jednostki OSP Słopanowo, w połowie sfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczęśliwie dojechał wieczorem dzień wcześniej.

Tuż przed końcem apelu na rynku krotochwilnie włączył się alarm w gmachu ratusza. Z rynku kolumna pocztów sztandarowych, druhów i wozów bojowych, ponownie poprowadzona przez Wroniecką Orkiestrę Dętą, pokonała ulicę Kasprzaka, most na Warcie i osiągnęła zaplanowany cel – przystań w Zielonejgórze – gdzie rozpoczął się festyn z licznymi atrakcjami.

Przedstawiciele komitetu organizacyjnego strażackiego święta podziękowali Wronieckiej Orkiestrze Dętej, zespołom dziecięcym ze Szkoły Podstawowej w Miłkowie i Gaju Małym (pod kierownictwem Ewy Zagrodzkiej), ze Szkoły Podstawowej w Obrzycku (pod kierownictwem Honoraty Pociechy), paniom z Koła Gospodyń Domowych „Obrzyczanki”, paniom z Koła Gospodyń w Słopanowie, paniom ze szkolnych kuchni w Obrzycku i Gaju Małym, Joannie Eliks, Wiesławowi Ryżkowi, Marianowi Matuszakowi, staroście Beacie Hanyżak, wójt Irenie Rakowskiej, burmistrzowi Igorowi Kołoszukowi, policjantom z Obrzycka i Szamotuł za obstawę, Sylwii Smogulskiej, kapelanowi strażaków, ks. kanonikowi Mariuszowi Marciniakowi i obrzyckiemu proboszczowi ks. Grzegorzowi Baranowskiemu.

RB

 

 

Na zdjęciu u góry: Nowy średni wóz marki Renault, przeznaczony dla OSP Słopanowo, przyjechał ledwie dzień wcześniej

Poprzedni
Następny