15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szamotulska Sparta rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii

„Prezentem na stulecie byłoby utrzymanie klubu”

Przed najstarszym w Szamotułach klubem sportowym otwiera się nowy rozdział w jego historii. W tym roku nestor słynący nie tylko z piłkarskich osiągnięć, obchodzi 100-lecie istnienia. Ostatnio w klubie Sparta zaszły istotne przeobrażenia.

Na czele Sparty stoi zmieniony niedawno zarząd. Wymieniono niemal połowę kadry zawodniczej, którą szkoli świeżo upieczony trener. Od listopada ubiegłego roku funkcję prezesa Sparty pełni Jacek Gil. Zarząd powierzył mu to stanowisko po rezygnacji poprzednika, Jacka Tacika.

– To prawda, mamy nowe gremium władz. Bardzo dużo zmian zaszło w pierwszym zespole – wypowiadał się w sobotę, 19 marca, prezes szamotulskiego klubu Jacek Gil. I dodaje: – W najbliższą niedzielę 20 marca rozpoczynamy pierwszy pojedynek ligowy. Rozegramy go z drużyną Wiara Lecha Poznań na wyjeździe (spotkanie zakończyło się zwycięstwem Wiary 4:0). Liga w której uczestniczymy liczy 16 reprezentacji. Czeka nas więc 15 meczy w rundzie wiosennej.

Po dokonanych zmianach, obecnie zarząd szamotulskiej Sparty tworzą: prezes Jacek Gil, wiceprezes Karol Pieczak, skarbnik Małgorzata Urbańska, członkowie zarządu: Marek Tacik, Marek Wróblewski, Rafał Herian, Mariusz Foltyniewicz.

Marzenie prezesa

O czym marzy prezes w roku jubileuszowym? – Miłym prezentem na stulecie byłoby utrzymanie klubu, który w zeszłym roku przeżywał kryzys, jeśli chodzi o skład pierwszej drużyny. Przed rozpoczęciem rozgrywek bardzo dużo zawodników odeszło z klubu. Stąd obsada nowych członków zespołu i wiele wzmocnień w okresie zimowym. Efekt jest taki, że nasz skład uzupełniło 11 osób. Pełna kadra zespołu liczy 24 zawodników, wyłonionych przez trenera Błażeja Waśkowiaka. Trener ma za sobą spore doświadczenie w pracy z młodzieżą, której udziela instruktażu w Szkole Piłki Nożnej Szamotuły. Tam odnosił spore sukcesy z drużynami. Zawodnicy, których obecnie pozyskaliśmy w znacznej części wywodzą się właśnie ze Szkoły Piłki Nożnej w Szamotułach. Chcemy nawiązywać z nią coraz lepszą współpracę. Zawodnicy, którzy do nas trafili, mieli już okazję wykazać się umiejętnościowo w piłce seniorskiej. Do SPN-u należą osoby w wieku od 6 lat, do juniorów starszych, czyli 15, 16–latków – mówi Jacek Gil.

Od lipca rusza drużyna młodzieżowa

Aktualnie Sparta nie posiada zaplecza młodzieżowego. Od lipca tego roku ma pojawić się pierwsza grupa, która będzie owocem współpracy z  Uczniowskim Klubem Sportowym Dwójka, firmowanym przez dyrektora szkoły Sławomira Dyzerta. Młodzieżowa ekipa będzie liczyła około piętnastu osób. Znajdą się w niej uczniowie, którzy przejdą do ostatniej klasy szkoły podstawowej.

Po ukończeniu nauki na tym etapie, będą mogli doskonalić swoje predyspozycje piłkarskie pod skrzydłami Sparty. W kolejnych latach drużyna młodzieżowa będzie poszerzana o następne roczniki.

Chcemy stworzyć kilka grup, do których sukcesywnie będą dochodziły także młodsze dzieci – wyjaśnia Jacek Gil.

Jednym z priorytetów walka o awans do IV ligi

Obecnie wiodącą drużyną w Sparcie są seniorzy. Najmłodsi z nich mają 16 lat. Przeważają zawodnicy w wieku lat 18. Zdarzają się także 30 lub 35–latkowie (i żeby było jasne – na murawie radzą sobie świetnie). Większość zespołu jest więc bardzo młoda, co stanowi jego atut.

Dla szamotulskiego klubu priorytetami są: odbudowa kadry seniorskiej i młodzieżowej, dążenie do utrzymania się w V lidze. W następnych sezonach Sparta zamierza skupić się na dalszym wzmacnianiu potencjału głównej drużyny i walce o awans do IV ligi.

ika

 

Prezes Sparty wręcza nagrody uczestnikom piłkarskiego turnieju młodzików

Na zdjęciu u góry: – Miłym prezentem na stulecie byłoby utrzymanie klubu, który w zeszłym roku przeżywał kryzys – marzy, na dzisiaj, Jacek Gil. Marzenie na jutro – awans do IV ligi

Poprzedni
Następny