15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Święto wartości małżeństwa

Misja dla jubilatów obchodzących 50-lecie związku

            30 par małżeńskich z gminy Pniewy obchodziło w tym roku jubileusz 50-lecia małżeństwa. Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymali medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Uroczystości, podczas których jubilaci otrzymali medale odbyła się 14 grudnia w restauracji „Zacisze”. Odznaczenia odebrały 24 pary. Z różnych przyczyn nie wszyscy jubilaci mogli skorzystać z zaproszenia.

O godz. 10.00 pary małżeńskie obchodzące „Złote Gody” uczestniczyły we mszy świętej w kościele św. Wawrzyńca. Dalsza część obchodów odbywała się w sali restauracyjnej. Gości przywitała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Justyna Chamczyk.

Państwa obecność dzisiaj tutaj, ale szczególnie fakt obchodzenia przez Państwa tych znamienitych wspólnie przeżytych 50 lat dowodzi, że dochowaliście przysięgi małżeńskiej – miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Miłość jest dawaniem, nie braniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, poszanowaniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku. Dziś świętujemy razem z Państwem Wasze Złote Gody – święto miłości, zaufania, wyrozumiałości i wzajemnego oddania, które towarzyszy Wam w tej wspólnej małżeńskiej drodze przez dziesiątki lat . To dzięki Państwa sile przekonania o wartości małżeństwa dzisiaj możemy się spotkać. To wiara w miłość, sztuka kompromisu oraz poczucie odpowiedzialności towarzyszyło Wam każdego dnia. To przez dziesiątki wspólnie spędzonych lat, które  zapewne były nie tylko szczęśliwe ale również i pełne trosk, kłopotów, trudnych wyborów oraz  poświęceń, to jednak potrafiliście  stawić Waszą rodzinę ponad wszystkim jako coś ważniejszego niż Wy sami, a wszystko to w imię małżeństwa i wzajemnej miłości. Dziękuję w imieniu młodszych pokoleń za ten wspaniały dar i podniosły przykład życia i życzę Wam szanowni Jubilaci jak najlepszego zdrowia, pogody ducha oraz grona życzliwych sobie przyjaciół, a także serdecznej opieki  ze strony najbliższych na wiele następnych wspólnych lat – mówiła do jubilatów kierownik USC.

Następnie do jubilatów zwrócił się Burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny. – Życie każdego z państwa przeplata się pięknymi chwilami radości. Ale są też chwile trudne – trudne informacje i trudne wiadomości, może choroba, może inne cierpienie, może jakiś zawód. To wszystko państwo przeżyliście. Tak ważne dla mnie jest to spotkanie, bo spotykam się z ludźmi, którzy mają w sobie niesamowity potencjał przeżyć, doświadczeń, wiedzy, czegoś, czego się nie wyczyta w książkach, a jak się wyczyta, to nie zrozumie się tego tak, jak wówczas, kiedy się przeżyje to wszystko. Posiadać taki potencjał to przeżyć wiele dobrych, ale też trudnych chwil. Byliście państwo dla siebie i jesteście podporą na dobre i na złe. Myślę, że tak zostanie do końca – mówił burmistrz Pniew. Jarosław Przewoźny prosił jubilatów o przekazanie najgłębszych treści swojego życia młodszym pokoleniom.

Jest jedna wielka prośba, ta prośba jest związana z misją, jaką państwo macie. Dopóki człowiek żyje, to ma coś do spełnienia. Człowiek nie żyje bez sensu. Ta misja to przekazanie następnym pokoleniom tego, co przeżyliście, tej esencji, która wynika z waszego życia, tego smaku, tej soli. Dzisiaj często młody człowiek jest zagubiony. Bazuje na informacjach internetowych, bazuje na czymś bardzo ulotnym. Wydaje mu się, że wiele rzeczy go nie spotka, a potem gdy go to spotyka, nie radzi sobie. Państwo jesteście zahartowani jak najtwardsza stal. Hartujemy się całe życie, po to, żeby na końcu tego życia wytrwać do końca i nie złamać się. Chociaż czasami jest to bardzo trudne – zwracał się do par małżeńskich burmistrz gminy.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jubilatów odznaczał burmistrz Jarosław Przewoźny. Oprócz medali małżonkowie otrzymali życzenia, kwiaty i upominek. Po ceremonii wzniesiono toast za jubilatów. Z programem artystycznym wystąpił chór „Wrzos” z Dziennego Domu Seniora w Pniewach. W roku 2022 jubileusz 50-lecia związku świętowali: Stanisława i Marian Bartmińscy (Pniewy), Urszula i Franciszek Bulińscy (Psarskie), Janina i Zenon Głombek (Pniewy), Iwona i Zdzisław Gmerek (Pniewy), Krystyna i Aleksander Hachuj (Dęborzyce), Irena i Ireneusz Hoffa (Pniewy), Krystyna i Tomasz Judek (Pniewy), Daniela i Wiesław Kowalscy (Chełmno), Teresa i Robert Kwiatkowscy (Pniewy), Emilia i Janusz Malujda (Nosalewo), Urszula i Zenon Nowak (Pniewy), Barbara i Bruno Nowiccy (Pniewy), Janina i Henryk Owsianny (Pniewy), Genowefa i Jan Ozorkiewicz (Pniewy), Maria i Stanisław Paśka (Pniewy), Henryka i Jan Pietrzak (Pniewy), Jadwiga i Janusz Piszczała (Pniewy), Stefania i Mieczysław Przybyła (Pniewy), Barbara i Jan Rychłowscy (Pniewy), Anna i Kazimierz Różewicz (Pniewy), Krystyna i Jan Skóra (Pniewy), Janina i Zdzisław Sobczyńscy (Podpniewki), Anna i Romuald Słabolepsi (Buszewo), Henryka i Narcyz Sołtysiak (Dębina), Urszula i Rodryg Wache (Pniewy), Wanda i Stanisław Wojciechowscy (Lubocześnica), Ludwika i Bogdan Wycinek (Pniewy), Danuta i Jan Zagerman (Pniewy), Aleksandra i Wojciech Zaporowscy (Pniewy) oraz Alicja i Tadeusz Żelazko (Psarskie).

Sławomir Chamczyk

Poprzedni
Następny