Wręczono prestiżowe nagrody
Od czterech lat dożynki w gminie Kaźmierz obchodzone są pod hasłem Święta Chleba i Sera. W tym roku dziękczynienie za plony zaplanowano na sobotę 27 sierpnia.
Dzień świętowania rozpoczął się bardzo wcześnie, bo od zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Kaźmierz. Zwycięzców nagrodzono w dwóch kategoriach: młodzieżowej i seniorskiej. Wędkarze z koła gminnego w Kaźmierzu rywalizowali na stawie przy ul. Gimnazjalnej. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło podczas startu Sztafety Rowerowej Hochland, organizowanej już po raz trzeci wspólnie ze Stowarzyszeniem Kaźmierz. Uczestnicy rajdu udali się na ul. Leśną w Kaźmierzu, gdzie w kompleksie leśnym pokonywali pętle pięciokilometrowe. Łącznie wykręcili 1750 km, co oznacza przekazanie kwoty 1750 złotych na szczytny cel. Wśród uczestników rozlosowano nagrody.
Część dożynkowa obchodów rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną, którą na miejscowym boisku odprawił proboszcz kaźmierskiej parafii ks. Krzysztof Musiał. Tuż przed wspólnym dziękczynieniem wójt Zenon Gałka powitał na uroczystościach między innymi senatora RP Jana Filipa Libickiego, starostę powiatu Beatę Hanyżak, delegację niemieckiej gminy Heimenkirch (siedziba firmy Hochland). Po wspólnej modlitwie uczestnicy Święta Chleba i Sera obejrzeli występ Zespołu Folklorystycznego „Małe Szamotuły”, który zaprezentował tańce ludowe z przyśpiewkami. Po tej części obrzędu starostowie dożynkowi Agnieszka Czarnecka i Marcin Tafelski przekazali na ręce wójta Zenona Gałki poświęcony chleb z tegorocznych zbóż. Chlebem tym tradycyjnie podzielono się z mieszkańcami.
Starostowie dożynkowi to aktywni mieszkańcy gminy Kaźmierz. Agnieszka Czarnecka mieszka w Kaźmierzu, gdzie od roku 2018 wspólnie z mężem Tomaszem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję roślinną, w której dominuje uprawa zbóż, buraków cukrowych i rzepaku. Gospodarstwo państwa Czarneckich posiada niezbędny zestaw nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych pozwalających na pełną mechanizację procesów produkcji roślinnej. Pani Agnieszka posiada dwoje dzieci, jest aktywna zawodowo i czynnie wspiera męża w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Marcin Tafelski jest mieszkańcem wsi Gorszewice, gdzie wspólnie z żoną Agnieszką prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach w roku 2012. Obecnie gospodaruje na areale 96 ha. W uprawach polowych dominują zboża, rzepak oraz buraki cukrowe. Gospodarstwo posiada niezbędny zestaw nowoczesnych maszyn i urządzeń pozwalających na pełną mechanizację procesów produkcyjnych. Pan Marcin jest czynny zawodowo i aktywnie działa na rzecz środowiska rolniczego w radzie Sołeckiej wsi Gorszewice oraz w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaźmierzu. Państwo Tafelscy posiadają dwójkę dzieci.
Podczas swojego przemówienia wójt Zenon Gałka podsumował tegoroczne żniwa i podziękował rolnikom za trud włożony w pracę na roli. Zwrócił też uwagę na obecną sytuację w kraju, konsekwencje suszy, wzroście cen oraz sytuacji geopolitycznej. Głos zabrali również zaproszeni goście: senator Jan Filip Libicki, poseł Jakub Rutnicki, Andrzej Obst z poznańskiego WODR, Sławomir Hazak reprezentujący Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Andrzej Czepczyński. Podczas uroczystości wręczono trzy statuetki „Siewcy Roku”. Tegorocznymi laureatami tej prestiżowej nagrody byli: Andrzej Obst z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w uznaniu za wieloletnią współpracę i duży wkład pracy na rzecz podnoszenia poziomu rolnictwa Gminy Kaźmierz, Piotr Samoląg z Gorszewic w uznaniu za wieloletnie, wzorowe i efektywne prowadzenie rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz aktywną działalność na rzecz środowiska rolniczego oraz wieloletni pracownik Urzędu Gminy w Kaźmierzu Lech Dudek w uznaniu za wybitną, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju środowiska rolniczego oraz działalność w kierunku ochrony środowiska. Orderem Wdzięczności Matce Wsi odznaczono Aleksandrę Przybył z Sokolnik Małych.
Podczas trwania festynu mieszkańcy mogli degustować dania na bazie serów firmy Hochland. Swoimi wypiekami raczyła mieszkańców Cukiernia „Rodzinna” z Kaźmierza. Na dzieci czekało wiele atrakcji: dmuchańce, lody na bazie twarożka, baloniarz, który cieszył się bardzo dużą popularnością oraz szczudlarka. Na stoisku EKO Hochland była możliwość obejrzenia pasieki w tradycyjnym stylu zaprezentowaną przez Fundację Manufaktura Miodu. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warsztatach oraz w produkcji własnego EKO mydełka. Członkinie Stowarzyszenia Kaźmierskich Amazonek opowiadały o profilaktyce raka piersi. 22 Drużyna Harcerska „Rwąca Rzeka” im. św. Agnieszki z Kaźmierza, Lokalna Grupa Działania Dolina Samy zorganizowały gry i zabawy dla dzieci. Wędrowniczy Patrol „Adenozyna” prezentował mieszkańcom jak udzielać pierwszej pomocy. Mieszkańcy mogli korzystać z porad na stoisku Oriflame – spa dla dłoni, a także na stoisku HR Hochland.
Święto Chleba i Sera to także możliwość posłuchania muzyki. Jako pierwsza wystąpiła nowotomyska „Kapela Zza Winkla”. Tuż po nich zaprezentował się nowopowstały kaźmierski zespół „Take Funk”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Łzy”, który zaprezentował mocne brzmienie i przyciągnął tłumy słuchaczy. Najwytrwalsi uczestnicy imprezy bawili sie do późnych godzin nocnych przy muzyce przygotowanej przez Dj Jeremi.
Organizatorami Święta Chleba i Sera były: Gmina Kaźmierz, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Kaźmierzu oraz firma Hochland Polska. Akcenty dożynkowe, wieńce oraz przypinki wykorzystane podczas tegorocznego święta wykonane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gorszewic, Radzyn, Sokolnik Małych, Sokolnik Wielkich, Klub Seniora, przedstawicieli Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
(sc)
(sc)
Zdjęcie: Chleb dożynkowy poświęcił proboszcz parafii w Kaźmierzu ks. Krzysztof Musiał
Goście uroczystości mieli możliwość skorzystania ze stoisk handlowych…
…oraz gastronomicznych
Wójt gminy Zenon Gałka w towarzystwie starosty powiatu, starostów dożynkowych oraz przewodniczącej rady gminy