15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Świąteczne tradycje i sprzęt marki Amica na potyczkach gospodyń

KGW Challenge w Obornickim Ośrodku Kultury

Grupa Amica była sponsorem głównych nagród w wieloetapowej rywalizacji wielkopolskich Kół Gospodyń Wiejskich „KGW Challenge, czyli Potyczki Wsi z Przymrużeniem Oka”. Finał odbył się na tydzień przed Wielkanocą w Obornickim Ośrodku Kultury, a jego scenariusz mocno akcentował zbliżające się święta. Uczestnicy wykonywali tradycyjne palmy wielkanocne, malowali kolorowe zające. Głównym organizatorem imprezy, obok jej gospodarza, było Stowarzyszenie Ponad Podziałami w Nieczajnie.

Kilkadziesiąt lat temu w prawie każdej większej wsi w naszym kraju działało koło gospodyń wiejskich. Z czasem jednak w szeregach organizacji pozostawały głównie starsze mieszkanki. Wśród młodszych pań idea pielęgnowania tradycji kulinarnych i ludowych czy regularnego spotykania się we wspólnym gronie przez pewien czas nie cieszyła się powodzeniem. Obecnie jest inaczej – koła integrują kobiety pamiętające czasy świetności swojego KGW oraz te bardzo młode, dzięki czemu razem i międzypokoleniowo działają dla lokalnych społeczności.

Impreza, której finał odbył się w Obornikach, trafiła więc na całkiem podatny grunt, a przygotowano ją w atrakcyjny sposób, do prowadzenia zapraszając Karola Hołoda z popularnej wielkopolskiej Kapeli zza Winkla oraz zespół „Maniewiacy”.

Wspólnie z Obornickim Ośrodkiem Kultury postanowiliśmy wskrzesić zwyczaj wiejskich potyczek, ale w odświeżonej formie. Propozycją zainteresowało się kilka kół gospodyń wiejskich – z powiatu obornickiego, poznańskiego i szamotulskiego. Wsparło nas również kilku sponsorów, wśród nich Amica, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Klinika Urody „Bellente” oraz Obornicki Ośrodek Kultury jako współorganizator. Cieszymy się, że udało nam się zachęcić scenariuszem i atrakcyjnymi nagrodami do wesołej rywalizacji. Liczymy na to, że w przyszłym roku uda nam się zorganizować rywalizację kół z jeszcze większego terenu – mówi prezes Stowarzyszenia Ponad Podziałami Mariusz Kozłowski.

Grupa Amica ufundowała nagrody w postaci piekarnika, płyty indukcyjnej i kuchni mikrofalowej. Tę pierwszą wywalczyło, zwyciężając w zabawnych szrankach, Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowie. Nagrodę wręczył w imieniu sponsora Maciej Fliger.

Święta w polskiej tradycji mocno związane są z różnymi kulinarnymi tradycjami, a koła gospodyń wiejskich – z ich kultywowaniem. Grupa Amica jako producent między innymi sprzętu grzejnego naturalnie wpisał się w tego rodzaju imprezę. Miło widzieć, że gotowanie czy pieczenie znów jest atrakcyjnym zajęciem dla młodych ludzi. Wiemy, że tak jak łączą tradycyjne przepisy kulinarne z nowymi smakami, oczekują też praktycznych i nowoczesnych rozwiązań AGD, więc wychodzimy im naprzeciw naszym sprzętem – powiedział przedstawiciel firmy.

(mf)

(mal)

Poprzedni
Następny